Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 60 min
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Na hladině rybníka u Jihlavy se objevila ropná skvrna

Marek iRybářství 27. února 2023 0 komentářů
hasiči

foto: Oficiální stránky města Jihlavy

Novinky

Neznámá látka se na hladině Pávovského rybníka u Jihlavy objevila pravděpodobně už začátkem minulého týdne. Mimořádnou událost řeší několik krizových skupin. Informuje o tom město Jihlava na svých stránkách.

text: Marek Kožušník

Na neznámou látku na hladině Pávovského rybníka (revír MRS 461 205 Pávov 1) byl vodoprávní úřad odboru životního prostředí jihlavského magistrátu upozorněn ve středu 22. února dopoledne. Ropná skvrna zakryla část hladiny rybníka, většina se držela u břehu hráze. Naštěstí se zde nezačaly objevovat uhynulé ryby. „K úhynu ryb na Pávovském rybníce nedošlo,“ potvrdila dnes pro iRybářství Helena Krpálková z pobočného spolku MRS Jihlava, kteří Pávovský rybník spravují.

REKLAMA

Pracovníci odboru technických služeb aktivovali krizový štáb, přijel Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina, Policie ČR, Česká inspekce životního prostředí, Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a Služby města Jihlavy.

foto: Oficiální stránky města Jihlava

„Na přítoku i odtoku rybníka jsme umístili sorpční hady a na přepad jsme dali nornou stěnu. Další sorpční hady doplníme ještě v místě dalších odtoků rybníka. Provedli jsme vlastní odběr vzorků do analyzátoru, kde nám to vyhodnotilo několik ropných látek,“ uvedl na stránkách města Jihlava řídící důstojník hasičů Jiří Fišara.

REKLAMA

V pátek 24. února začali hasiči s odstraňováním ropné skvrny, která se držela u břehu hráze. „Za pomoci létacího dronu jsme udělali průzkum, abychom věděli, kde všude se ropný produkt nachází. Nyní ho budeme sbírat pomocí plovoucího sorbentu, který rozhazujeme ze člunu na vodní hladinu, kde ropný produkt nasaje. Poté budeme nasáklý sorbent z hladiny sbírat,“ popsal velitel zásahu Martin Grabovský.

foto: Oficiální stránky města Jihlava

Hasičů bylo na místě patnáct, k ruce si přivolali také necelou desítku dobrovolníků ze Sboru dobrovolných hasičů Bedřichov.

Pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě odebrali laboratorní vzorky. Stanovení výsledků, které by měly určit bližší složení a možný původ látky, bude trvat několik dní. Zástupci Policie ČR a ČIŽP v současné době provádějí kontrolu firem a průmyslových areálů v okolí Pávova i znečištěného přítoku.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled