Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
včera
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 4 dny

Na Labi uhynulo přes 600 kg generačních ostroretek. Na vině je malá vodní elektrárna

strunc 20. dubna 2020 0 komentářů

Novinky

Text: David Štrunc, foto: Karel Němec

Jaro. Příroda po zimě opět ožívá, vše živé se probouzí. Výjimkou nejsou ani ryby, které se připravují na svou každoroční pouť do míst, kde se vytírají už po generace.

Tato pouť se bohužel stala osudnou pro hejno ostroretek, které dopluly v obci Vysoké nad Labem až pod jez. Ve chvíli, kdy zde bylo celé generační hejno, přestala téct voda přes jez. To mělo za následek velmi rychlý pokles hladiny v podjezí. Ryby zde zůstaly uvězněny v mělké stojaté vodě, ve které rychle docházel kyslík.

REKLAMA

Došlo k úhynu 400 ostroretek stěhovavých, které měřily od 60 do 70 cm. Celkem uhynulo 610 kg těchto krásných ryb. Rybářům se naštěstí podařilo dalších 250 ryb přenést a zachránit.

„Při prvotním nálezu přijel na místo vedoucí oddělení ČIZP (Česká inspekce životního prostředí) Hradec Králové, takže si to vzali do šetření oni a my máme k dispozici zápis ČIŽP,“ řekl pro iRybářství.cz Karel Němec, který uhynulé ryby odklízel.

REKLAMA

Přivolaná Česká inspekce životního prostředí potvrdila, že se nejednalo o otravu žádnou látkou; ryby se v teplé vodě udusily. Malou vodní elektrárnu Březhrad provozuje společností VÍT a SPOL, spol. s.r.o. Hradec Králové.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled