Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 23 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod

Největší papírna v zemi se zapojila do záchrany ohroženého karase. Na pomoc si přizvala slavného rybáře

Marek iRybářství 8. června 2023 6 komentářů
karas obecný

Jakub Vágner představil společný projekt zaměstnancům Mondi na Dni změny. Foto: Mondi Štětí

Novinky

Kdysi hojného karase obecného dnes v našich vodách uvidíme jen vzácně. Mondi Štětí, největší papírna v České republice, se společně s Jakubem Vágnerem rozhodli, že této krásné rybě pomohou.

text: Marek Kožušník s využitím tiskové zprávy Mondi Štětí

Během příštích dvou let Jakub Vágner s týmem odborníků odchová v rybnících, které spravuje, generační hejno karase obecného. V roce 2025 ryby vypustí na předem vytipovaných místech do volných vod.

REKLAMA

Do té doby budou obě strany pracovat na osvětě českých rybářů, dětí i veřejnosti, abychom karase obecného v české přírodě zachovali.

„Cílem je vytvořit v následujících letech dostatečné množství lokalit pro karase obecného, aby se mohl bezpečně rozmnožovat a rozšiřovat na původních místech,“ říká Jakub Vágner. 

REKLAMA

Dříve plevelná ryba skoro vymizela

Karas obecný (Carassius carassius) je dnes jednou z nejvzácnějších sladkovodních ryb u nás. Ještě před třiceti lety se přitom jednalo o zcela běžnou rybu. Kombinací několika faktorů ale karas z našich vod zmizel.

Nejdřív jej rybáři vnímali jako plevelnou rybu, která bere krmení kaprům. V 50. letech minulého století byl ale v Maďarsku vysazen karas stříbřitý, který pochází z Dálného východu. Z Maďarska se začal nekontrolovatelně šířit do celé Evropy. V 80. letech minulého století byl zavlečen i k nám. Tento invazivní druh karase obecného postupně vytlačil. Poslední ranou byla devastace přírodních biotopů.

karas obecný
foto: Jozef Májsky

„Momentálně jsme na velmi křehké hraně. Buď se nám podaří karase obecného zachránit, nebo může z našich vod úplně zmizet. Je to souboj s časem a je velmi důležité, aby se do tohoto i do jiných projektů zapojila nejen odborná, ale i široká veřejnost,“ doplňuje Jakub Vágner.

Pomoci může každý

Do projektu záchrany karase obecného jsou zapojeni odborníci a nadšenci z řad Českého i Moravského rybářského svazu a také lidé z různých univerzit a výzkumných týmů. Mohou se do něj zapojit i řadoví rybáři, chystá se osvětová kampaň mezi dětmi. Jakub Vágner projekt zahájil na Dnu změny mezi zaměstnanci Mondi.

karas obecný
foto: Pavel Vrána

„Voda je v papírenství nesmírně důležitým zdrojem, proto se musíme o její kvalitu starat. Ochrana vod a vodní biodiverzity jsou proto jedním z cílů ochrany klimatu v akčním plánu MAP2030,“ vysvětlil ředitel divize Kraft Paper společnosti Mondi Roman Senecký.

„Tak velkých cílů ale nelze dosáhnout bez partnerů. Proto jsme se rozhodli spojit síly s Jakubem Vágnerem. Zejména je nám sympatická myšlenka Chyť a pusť, která respektuje rovnováhu mezi řekou a lidmi,“ dodává Senecký.

karas obecný
foto: Pavel Vrána

Ochraně karase obecného se dlouhodobě věnují i vědci z Biologického centra AV ČR v čele s Markem Šmejkalem. Spolu s odborníky z České zemědělské univerzity a Zoo Praha spustili projekt Zachraň karase!, jehož cílem je najít místa, kde ryba ještě žije nebo kde by se mohla vysadit.

Tématem záchrany karase obecného se budeme zabývat také v červencovém vydání časopisu Rybářství, ve kterém Marek Šmejkal odhalí první výsledky ze zmiňované iniciativy Zachraň karase!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (6)

 1. Jste podvodníci a lháři !! Vše děláte jen pro dotace a prachy , Vágner nikdy nic pro naše vody a kriticky ohrožené druhy ryb neudělal !! Jste podvodníci a mrzí mě, že do toho taháte lidi, kteří už desítku let se snaží KO vrátit do našich vod !! Vágner to dělá jen pro prachy a né pro záchranu !!

  1. Svatá pravda👍👍

  2. Vážený pane Šimšálku, četl jste tento článek?
   Můžu se zeptat, kde podle vás spojujeme J. Vágnera s kýmkoliv jiným, kdo toho hodně dělá pro KO?

   Pouze popisujeme, že J. Vágner ve spojení s papírnou Mondi Štětí ohlásili tuto aktivitu.

   Dovolím si to ještě jednou zopakovat – Mondi Štětí a Jakub Vágner.
   I oni vyhlásili, že se zapojují do záchrany KO. A my všichni teď můžeme sledovat, jak se jim to bude dařit.

   Na závěr článku pak připomínáme (úplně jiný) projekt Zachraň karase! a uvádíme, že se mu budeme věnovat v červencovém Rybářství.

   Marek Kožušník, iRybářství

 2. Jo to určitě. Napíšu kde je a pak ho už nikdy neuvidím. Z.

 3. Staci ze kupuje od zmrdu ryby z Labe na svůj vyjebanej Karlovy budík jeden

  1. Z toho zmrda je mi na bliti.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled