Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Nemyslím, že viníkem je Energoaqua, zdroj úniku je někde jinde, říká Pernický, oznamovatel ekologické katastrofy na Bečvě

Marek iRybářství 6. května 2021 1 komentářů
pstruh duhový

Stanislav Pernický, foto: archiv

ČRS a MRS

Policie včera obdržela písemné vyhotovení znaleckého posudku k případu otrávené Bečvy. Do médií unikly nepotvrzené informace, že za únikem smrtících kyanidů do Bečvy stojí firma Energoaqua Rožnova pod Radhoštěm. Tomu ovšem vůbec nevěří Stanislav Pernický, předseda MO Hustopeče nad Bečvou a oznamovatel ekologické havárie z loňského září.

text: Marek Kožušník

Nebezpečné látky se měly do Bečvy dostat kanálem, který vede z areálu bývalé Tesly Rožnov, kde Energoaqua provozuje čistírnu odpadních vod. Ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka ve vyjádření pro ČTK údajnou vinu rožnovské společnosti zásadně odmítl.

REKLAMA

„Já sám za sebe osobně nevěřím tomu, že mohlo řeku otrávit cokoliv, co putovalo z výusti z areálu rožnovské Tesly, čili z té výusti, která patří Energoaquě,“ uvedl pro iRybářství Stanislav Pernický. „Vycházím z toho, že tam v úseku v délce 3,5 km ryby žily, nebyla tam nalezena ani jedna uhynulá ryba, přestože na té délce toku jsou dva jezy, dva splavy, ve kterých se ta voda mísí nejen vertikálně, ale také horizontálně. Je tam celá řada kamenných jízků a peřejí, které vodu dále mísí a nikde z nich nebyl zaznamenán úhyn ryb,“ dodal Pernický.

Je přesvědčený o tom, že pokud by nebezpečné látky vytékaly z rožnovské výusti, ryby by musely hynout už bezprostředně pod touto výustí.

REKLAMA

otrava Bečvy
foto: MO Hustopeče nad Bečvou

„V okamžiku, kdy neexistují vzorky vody odebrané z výpusti do 20. září, nemůže podle mého názoru nikdo s určitostí vznést žalobu proti firmě Energoaqua, protože ji nebude mít čím doložit,“ říká dále pro iRybářství Pernický.

„Jsem přesvědčen, že zdroj úniku je někde jinde. Mohu se mýlit, nejsem chemik, nejsem hydrobiolog, ale vyjádření Jiřího Klicpery, soudního znalce, kterého si policie objednala, je pro mě naprosto nedůvěryhodné a nevěřím tomu,“ dokončuje pro iRybářství Pernický.

Policie včera obdržela písemné vyhotovení zmiňovaného posudku soudního znalce Jiřího Klicpery. Uvádí to na svém twitteru. „Vyšetřovatelé se nyní seznámí se závěry znalce a vyhodnotí je spolu s ostatním důkazním materiálem. Následně budeme veřejnost informovat o dalším postupu. Lze očekávat, že se tak stane do konce května,“ dodává policie na svém twitteru.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. … je to jak přes kopírák stejné, jako se všemi kauzami, které mají zmizet ze světa jako pára nad hrncem, přitom bezprostředně po zjištění úniku, odebrání vzorků se vyhlašovalo, že viník je jasný a bude označen do 24 hodin !! Dnes, po více než půl roce, se nám viník směje do tváře, že vzorky neexistují a bez nich žádná žaloba nemá u soudu šanci !! Ano, vždyť jsme v Česku, kde naše vlády 30 let bojují (nebo se zdokonalují !!) v boji proti korupci !! Ano, jsme v kapitalismu, kde vládnou PENÍZE, a peníze mají ABSOLUTNÍ MOC !
    Vždyť se podívejte na JANOUŠKA .., příští rok už bude mít 10 , slovy desáté výročí toho, jak si vodí naši Justici na provázku, jak loutkové divadlo, napříč několika vládami, několika premiéry a policejními šéfy, z nichž mnozí museli odstoupit, či byli vyhozeni, včetně prolhaných znalců a lobbista Janoušek, ač si užívá zimní radovánky v Alpách a léto tráví pravidelně potápěním v moři, do výkonu trestu prostě nenastoupí !! Vždyť chtěl jen zabít ženu, kterou přejel ožralý už v 10 hodin dopoledne, když se jí nelíbylo, že do ní opilec naboural, a z místa pochopitelně ujel. Názorný příklad toho, jak vládnou v naší zemi PENÍZE, kdy podle Janouška poskakují již devět let jak premiéři, politici, soudci, tak i naše vysoce profesionální BISka a do tepláků zločince Janouška už nikdo, nikdy prostě nedostane.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled