Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 9 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pstruh na grilu...
včera

Nepoctiví rybáři to budou mít na severu Čech těžší. Rybářská stráž se tam rozroste o 22 nových členů

Marek iRybářství 6. června 2023 0 komentářů
rybářská stráž

foto: Severočeský územní svaz

ČRS a MRS

Na konci května proběhly v Duchcově a České Lípě zkoušky zájemců o funkci Rybářské stráže. Z celkem 39 přihlášených z místních organizací napříč celým územním svazem z Ústeckého a Libereckého kraje dorazilo 25 uchazečů.

text: Marek Kožušník

Prospělo 20 uchazečů, kteří se stanou členy Rybářské stráže. Společně s nimi začnou funkci RS vykonávat i další dva zaměstnanci Severočeského ÚS, kteří mají rybářské vzdělání. Od letošního roku tak bude v Severočeském ÚS dvaadvacet nových členů RS.

REKLAMA

„Zájem o funkci Rybářské stráže je u nás poměrně vysoký. Ne všichni ale projdou sítem zkoušek,“ říká pro iRybářství mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Náročnost zkoušek

Nejvíce chyb udělali uchazeči v otázkách pravidel, které se týkají lovu na pstruhových vodách, vodního hospodářství a řešení přestupků.

REKLAMA

„V těchto otázkách se chybuje pravidelně. V případě pravidel lovu na pstruhových vodách je to ovšem často dáno charakterem našeho ÚS, kde jsou mnohé oblasti v podstatě bez pstruhových revírů. Pravidla ohledně pstruhových revírů pak mohou někteří uchazeči poněkud podcenit,“ vysvětluje Skalský.

Problém mají občas uchazeči i v poznávání ryb, kde je pro splnění nutná stoprocentní úspěšnost. „I když je znalost ryb povinností, i tam adepti chybují. Občas se dokonce objeví i případy, kdy uchazeč nepozná většinu z deseti ryb, což už je samozřejmě tristní. Takový člověk by se nejen neměl o pozici RS vůbec ucházet, ale možná by měl i zvážit, zda raději nevrátit rybářský lístek,“ doplňuje mluvčí.

Větší kontrolní akce

Členů Rybářské stráže mají severočeští rybáři podle Skalského dostatek, možná až nadbytek. „Aktuálně máme kolem 650 členů Rybářské stráže. Byli bychom rádi, kdyby se stav snížil o neaktivní členy. Tím by se více podpořili aktivní členové, případně by se dal prostor i novým uchazečům o funkci. Je možné, že bude nutné přecházet k minimálně částečné profesionalizaci,“ dodává Skalský.

rybářská stráž
foto: Severočeský územní svaz

Problém s nedostatkem členů RS je podle něj spíše lokální. „Ovšem všichni členové Rybářské stráže mají v podstatě celoúzemní působnost, takže členové Rybářské stráže z jednoho místa mohou pomoci i jinde,“ vysvětluje mluvčí.

V případě potřeby tak mohou členové RS například z Teplic nebo Ústí nad Labem působit i na ÚN Nechranice, kde působí i profesionální Rybářská stráž. „I díky tomu lze naplánovat větší kontrolní akce, a to jak ze břehů na více místech najednou, tak i z vody. Což ostatně chystáme na hlavní letní sezonu, kdy se na přehradě děje i nejvíce nepravostí,“ doplňuje.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled