Trvalo to přes půlhodinu, než Michal Staněk v neděli udolal obrovského sumce na zatopené pískovně Poděbrady nedaleko Olomouce. Měřil 251 cm, vážil 95 kg.

text: Marek Kožušník

„Je to prostě životní ryba,“ rozplýval se Michal Staněk, který dosud na sumce štěstí neměl. Z Poděbrad zatím většího sumce nikdo nevylovil. Dostat bezmála stokilového sumce z vody na břeh vyžadovalo obrovskou sílu a výdrž, souboj s rybou trval pětatřicet minut.

trofejní sumec
foto: Michal Staněk

„Nejel jsem pro něj do vody, zdolal jsem ho ze břehu. Po patnácti minutách už jsem nemohl,“ popisoval Michal Staněk, který rybaří od jedenácti let. Se zdoláváním sumce mu pomohl kamarád Josef Faltýnek.

„Pepa mi musel pomoct, na chvíli jsme se vystřídali. Byl to boj, obrovský adrenalin, něco nepopsatelného,“ líčí Michal Staněk. Právě kamarád Josef Faltýnek dosud držel v pískovně Poděbrady rekord – jeho největší sumec ulovený na Poděbradech měřil 232 centimetrů.

„Deset let jsem ho držel, tak dlouho. A prvenství mi vzal,“ usmíval se Josef Faltýnek.

jezero Poděbrady
Jezero Poděbrady, foto: Wikimedia Commons

Oba kamarádi na ryby vyrazili už v pátek. Nejprve chytali na nedalekém Chomoutovském jezeru, na Poděbrady se přesunuli v neděli v poledne.  „V šest jsme nahodili a v osm jsme ho měli,“ dodává Michal Staněk.