Fotografie
Josef dal lajk úlovku od Marek...
před 2 hod
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Bohumil...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Lukáš...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera

Norský deník (5). Neznámá ryba

strunc 12. září 2019 0 komentářů

Poznávání

V 7 ráno jsme opět oblečeni v plné mořské a naloďujeme se do naší malé kocábky. Co přinese dnešní den? To si nikdo netroufá ani odhadnout. Máme v plánu věnovat se makrelám, polakům a potom se uvidí.

Na makrely nemusíme jezdit daleko. Dají se nalovit hned v našem fjordu nebo u ostrůvků přibližně kilometr od kempu. A právě tam teď míříme. Všichni máme na prutech makrelová peříčka a pod nimi malé pilkříky.

Zastavuji loď a velím k nahození. Montáže se propadávají do hlubin, bohužel bez úspěchu. Při zvedání ode dna má Honza záběr a vytahuje malého kellera. Kvůli těm tu ale nejsme. Zkusíme ještě jeden drift a případně přejedeme jinam.

REKLAMA

Najíždím na vrchol podmořské hory, která je 14 metrů pod hladinou. Drift nás postupně nese na stometrovou hloubku. Na hloubce okolo dvaceti metrů najednou dostávám záběr. Přisekávám.

„Něco mám“, hlásím kolegům na lodi. Ryba je to však malá a téměř nebojuje. „Že by pyskoun?“ říkám si.

REKLAMA

Po vytažení se nestačím divit. Tuto rybu jsem tu ještě neulovil. Je krásně zbarvená a hlavu jako by měla pokrytou kostěnými destičkami. Zvlášť mě zaujalo postavení a tvar úst, která jsou úplně jiná než u našich ryb. Rychle ji fotím a pouštím zpátky. Takhle hezkou rybu je škoda zabíjet, ať udělá radost někomu dalšímu.

Domnívám se, že ryba patří mezi štítníky a tuto domněnku si v kempu následně potvrzuji na internetu. Tento druh se dá prý sehnat i na pultech s ledem v České republice.

Přejíždíme dál na moře a daří se nám nalovit ještě poměrně dost tresek obecných a polaků. Vše pouštíme. Chytáme jen na mělčinách do 20 metrů. Nemá smysl lovit hlouběji. Bedny máme plné a ryby vytažené z větší hloubky by nemusely přežít. Norové poslední dobou limity vyvážených ryb hodně hlídají, nechceme tedy vést víc, než smíme.

Pomalu se chystáme na cestu do přístavu a následně dodávkou zpět do České republiky, když mi na gumu přijde záběr. Je to poměrně malá ryba, ale na svůj druh obří. Vytahuji svého největšího pyskouna. Pouštím ho zpět a už nechytám. Beru to jako rozloučení s letošní sezonou. Tak zase za rok!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled