Drancování moří je dlouhodobý problém, který řeší většina přímořských států. V Norsku však neloví jen komerční rybáři, nemalý podíl na ulovených rybách mají také sportovní rybáři. Kvůli negativnímu dopadu na snižování množství ryb v moři diskutovala norská vláda možnost zákazu vyvážení rybího masa pro rekreační rybáře. Limity nakonec zůstávají i pro rok 2020 na 20 kg na osobu.

Text: David Štrunc, foto: autor

Pomyslný souboj mezi komerčními a rekreačními rybáři trvá v Norsku již mnoho let. Jedna skupina má pocit, že jí cizinci odvážejí ryby, které by si mohli sami Norové vylovit a prodat. Druhou skupinu pobuřuje, že na nejlukrativnějších místech v moři jsou natažené sítě, v nichž ztrácejí své háčky a návazce.

K dobré náladě Norů nepřidává ani časté zadržení pašeráků na hranicích převážejících nadměrné množství ryb.

V devadesátých letech minulého století bylo Norsko opravdovým rybářským rájem. Ryby byly velké a daly se ulovit téměř všude. Kilogramový limit na vývoz neexistoval a lidé moře bez nadsázky drancovali. Na to odpověděla norská vláda zavedením hmotnostních limitů, které se postupně snižovaly až na 15 kg plus jedna jedna trofejní ryba.

V roce 2018 byl zaveden registr, do kterého rybáři zapisují čas odjezdu, návratu z moře a množství nalovených ryb.

Tento systém má nespornou výhodu v tom, že pokud se nečekaně přižene bouře, pobřežní hlídka ví, kolik lodí je ještě na moři a může se vydat opozdilce zachránit. Umožňuje samozřejmě také přesněji spočítat, kolik ryb bylo v daném roce turisty odvezeno.

Limity se posledních dvacet let mění a se zavedením registru se zvýšily na 20 kg pro rybáře ubytovaného v registrovaném kempu a 10 kg pro lovce z neregistrovaných kempů (majitel neregistrovaného kempu se turistickým rybolovem nezabývá cíleně, registry o úlovcích nemusí vyplňovat. Většina těchto kempů je však založena nelegálně a norská vláda tyto kempy průběžně potlačuje). Nepočítá se však s trofejní rybou.

Norská vláda se snaží co nejlépe celou situaci zvládnout a vymýšlí nová opatření. Letos dokonce jedna z parlamentních stran navrhla naprostý zákaz vývozu ryb pro zahraniční sportovní rybáře. Naštěstí nezískala v poslanecké sněmovně dostatečnou podporu.

Komerční rybáři mají na rok 2020 stanovenou kvótu na neuvěřitelných 300 000 tun ryb. Zahraniční rybáři letos do konce srpna z Norska odvezli zatím 3890 tun. To odpovídá 1,3 % kvóty norských rybářů.

Norská vláda se snaží zamezit stěhování lidí z venkova do měst, kam odcházejí za lepšími výdělky a také za pohodlnějším životem. Pokud by norská vláda zrušila turistický rybolov, přišla by další skupina lidí o práci a venkov by tak ještě víc osiřel.

„To vše vedlo k tomu, že v roce 2020 zůstává vývozní limit stejný, tedy 20 kg rybích produktů na osobu,“ potvrdil pro iRybářství.cz odborník na norský rybolov Pavel Vyboh.

Napsat komentář