Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
včera
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 4 dny

Obavy se nepotvrdily. Norská vláda limity vývozu ryb nemění

strunc 4. října 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: David Štrunc, foto: autor

Pomyslný souboj mezi komerčními a rekreačními rybáři trvá v Norsku již mnoho let. Jedna skupina má pocit, že jí cizinci odvážejí ryby, které by si mohli sami Norové vylovit a prodat. Druhou skupinu pobuřuje, že na nejlukrativnějších místech v moři jsou natažené sítě, v nichž ztrácejí své háčky a návazce.

K dobré náladě Norů nepřidává ani časté zadržení pašeráků na hranicích převážejících nadměrné množství ryb.

REKLAMA

V devadesátých letech minulého století bylo Norsko opravdovým rybářským rájem. Ryby byly velké a daly se ulovit téměř všude. Kilogramový limit na vývoz neexistoval a lidé moře bez nadsázky drancovali. Na to odpověděla norská vláda zavedením hmotnostních limitů, které se postupně snižovaly až na 15 kg plus jedna jedna trofejní ryba.

V roce 2018 byl zaveden registr, do kterého rybáři zapisují čas odjezdu, návratu z moře a množství nalovených ryb.

REKLAMA

Tento systém má nespornou výhodu v tom, že pokud se nečekaně přižene bouře, pobřežní hlídka ví, kolik lodí je ještě na moři a může se vydat opozdilce zachránit. Umožňuje samozřejmě také přesněji spočítat, kolik ryb bylo v daném roce turisty odvezeno.

Limity se posledních dvacet let mění a se zavedením registru se zvýšily na 20 kg pro rybáře ubytovaného v registrovaném kempu a 10 kg pro lovce z neregistrovaných kempů (majitel neregistrovaného kempu se turistickým rybolovem nezabývá cíleně, registry o úlovcích nemusí vyplňovat. Většina těchto kempů je však založena nelegálně a norská vláda tyto kempy průběžně potlačuje). Nepočítá se však s trofejní rybou.

Norská vláda se snaží co nejlépe celou situaci zvládnout a vymýšlí nová opatření. Letos dokonce jedna z parlamentních stran navrhla naprostý zákaz vývozu ryb pro zahraniční sportovní rybáře. Naštěstí nezískala v poslanecké sněmovně dostatečnou podporu.

Komerční rybáři mají na rok 2020 stanovenou kvótu na neuvěřitelných 300 000 tun ryb. Zahraniční rybáři letos do konce srpna z Norska odvezli zatím 3890 tun. To odpovídá 1,3 % kvóty norských rybářů.

Norská vláda se snaží zamezit stěhování lidí z venkova do měst, kam odcházejí za lepšími výdělky a také za pohodlnějším životem. Pokud by norská vláda zrušila turistický rybolov, přišla by další skupina lidí o práci a venkov by tak ještě víc osiřel.

„To vše vedlo k tomu, že v roce 2020 zůstává vývozní limit stejný, tedy 20 kg rybích produktů na osobu,“ potvrdil pro iRybářství.cz odborník na norský rybolov Pavel Vyboh.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled