Fotografie
FRGAL okomentoval Vše o rybaření ...
před 9 hod
Fotografie
STANÉK dal lajk diskusnímu vlánku Legální a důvěr...
před 19 hod
Fotografie
STANÉK založil otázku Legální a důvěr...
před 19 hod
Fotografie
STANÉK založil otázku nabídka od souk...
včera
Fotografie
Radim okomentoval Výroba umělecký...
předevčírem

OBRAZEM: Potápění se žraloky v obřím akváriu

strunc 1. srpna 2020 0 komentářů

Zahraničí

Bertolt Brecht vytvořil v Šestákové opeře z roku 1928 postavu londýnského podsvětí, vraha a lupiče Mackie Messera. Žralok zuby, má jak nože a z těch zubů čiší strach… Časem se z této věty stal úvod lidového popěvku, který měl vzbuzovat hrůzu a obavy přirovnáním žraločích zubů k noži Mr. Messera. U nás píseň perfektně nazpíval herec Miloš Kopecký. Vzpomínáte, vy starší? Dramatik Brecht nevyslovil žádnou novátorskou myšlenku, když vrcholové mořské predátory žraloky začlenil mezi zákeřné vrahy a zločince. Jakoby nečekali celý život na nic jiného, než na šanci zaútočit na člověka.

Text: Mirek Brát, foto: autor

Urovnáváme si na obličeji potápěčské masky a vklouzneme do obřího akvária. Nejsme v něm sami. Neviditelný pouliční zpěvák nasadil kliku na flašinet: Žralok zuby, má jak nože…  

REKLAMA

Oceánarium v Budapešti

Nejsnadnější možnost, jak se dostat ve střední Evropě do blízkosti velkých žraloků, je tropicárium a oceánarium v maďarské Budapešti. Jedná se o unikátní zoologickou zahradu zaměřenou na obyvatele tropických pralesů, řek a moří.

Součástí komplexu v nákupním centru Campona je i obří akvárium o obsahu 1,4 milionů litrů mořské vody. Nachází se v něm i pět velkých žraloků těchto druhů: žralok písečný, žralok leopardí, žralok útesový a žralok citronový.

REKLAMA

Vznik tropicaria a oceánaria v maďarské metropoli je spjatý se jménem maďarského obchodníka Karolya Farkasdiho, který žil v letech 1963-1998 ve Švédsku, kde v roce 1990 inicioval prezentaci podobného typu v rámci tamního parku Kolmarden. Od roku 1999 je rodina Farkasdi spojena s projektem v centru Campona v Budapešti.

Stavebně bylo vše dokončeno do května 2000. Unikátní svět živočichů láká návštěvníky z řady zemí. A tak již za prvních osm let provozu zde uvítali čtyři miliony návštěvníků.

Klídek, hoši!

„Hlavně neplavte přímo proti žralokům. A až budete fotografovat s bleskem, snažte se udržet rozumnou vzdálenost. Zdražujte se raději u dna a dělejte jen pomalé pohyby,“ vysvětluje nám před ponořením do akvária náš maďarský průvodce Gusztav. Poslouchám školení a pár metrů ode mě je nad hladinou akvária zavěšena ochranná klec.

Hmm, snad ji dnes nikdo nebude potřebovat a zůstane si takhle pěkně viset jako přebytečná voliéra, uklidňuji myšlenky rozjitřené včerejším čtením žraločích statistik. Pravda totiž je, že po dobu více než půlhodinového pobytu akváriu budou s námi sdílet nádrž i dva druhy žraloků, které mohou být nebezpečné člověku: žralok písečný a žralok citronový.

Podle mezinárodních statistik ISAF patří tyto dva druhy žraloků mezi „top 10“ v počtu útoků na člověka. Žralok písečný je na čtvrtém místě, žralok citronový pak na místě desátém. Zlatá příčka pochopitelně patří žraloku bílému. Přesvědčuji sám sebe, že na světě je množství akvárií, která organizují potápění se žraloky a k útokům na potápěče tu dochází jen velmi zřídka. K poranění potápěče v akváriu však došlo například v roce 2005 v čínské Šanghaji, v roce 2011 zase v australském Melbourne pokousal žralok potápěčku v obličeji.

S těmito pocity se potápíme na písečné dno akvária v hloubce čtyři metry. Okamžitě nás obklopí hejna zvědavých ryb. Žraloky ale naše přítomnost nijak viditelně nezneklidňuje. Zdá se, že různé druhy žraloků mají vždy vlastní plavecké dráhy. Nejčilejší je žralok útesový, nejpomalejší žralok písečný. Není se čemu divit, protože jsou to noční lovci. Jeden ze žraloků pluje těsně vedle mě. Nejraději bych významně zaťukal na ciferník hodinek: Klídek hoši, je teprve odpoledne! 

Moře i prales 

Tropicarium v Budapešti, to nejsou jen žraloci, i když pohled na ně je i ze souše prostřednictvím 11 m dlouhého proskleného tunelu pod akváriem opravdu úchvatný. V hlavní nádrži a v systému velkých i malých akvárií najdeme řadu dalších zajímavých živočichů: od rejnoků a obrovských murén jávských až po okouny, úhoře, pstruhy a jesetery.

Specialitou jsou i ryby tropických řek včetně masožravých piraní. Celkem je zde prezentováno 50 druhů živočichů v akváriích o velikosti od 5 do 40 000 litrů. Na oceánarium navazuje tropicarium, kde biotop tropického pralesa zastupují aligátoři, opice a ptáci.

Šifra pana Brechta

Žralok zuby, má jak nože a z těch zubů čiší strach… Jak je to se ztotožněním žraloků do role krutých zabijáků, kteří mají políčeno na člověka? Žralok je dokonalý dravec, který byl na naší planetě již dlouho předtím, než se na ni objevili první lidé.

Ostatně, odnesl jsem si z akvária i zajímavý suvenýr, žraločí zub zpola ukrytý v písku na dně. V naší současnosti je to symbolika toho, že žralok si může velmi brzy vylámat zuby na lidské civilizaci jako celku, i když je člověk jako jedinec proti žralokovi v jeho přirozeném prostředí stále bezbranný. Žraloků ubývá v důsledku masivního průmyslového rybolovu a znečištění oceánů.

Odpověď je zašifrována opět v písních Brechtovy Šestákové opery. Zpívá se v ní i něco o tom, že žralok zuby, má jak nože… A ty nože jsou na první pohled vidět, takže hned víte, s kým máte tu čest. Zatímco Mackie Messer, král podsvětí a zločinec, svůj nůž lstivě ukrývá. Kdo dokáže, že je vrah!? Šestáková opera jako metafora o dravcích, kteří ovládají moře a oceány? Žraločí zub v písku budapešťského akvária je v tomto případě jen falešnou stopou…

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled