Chtěl bych vám povědět příběh, který se dá nazvat šťastným. Tento rok jsem začal chytat už od 9. února a počítal, že mé úlovky budou lepší než loni. Ale do 2. listopadu tomu tak nebylo.

Text: Petr Polák, foto: autor

Byl jsem nešťastný, že nemohu chytit většího kapra než 65 cm.  V sobotu 2. listopadu jsem ukončil lov kaprů, nasadil motor na pramici a jel si zavláčet. Když jsem byl dvě hodiny bez záběru a nepřišel ani malý okounek, začal jsem ztrácet i ty zbytky naděje, které ve mně ještě zůstávaly.

Vyměnil jsem tedy nástrahu a řekl si, že zkusím ještě několikrát nahodit a pak se vrátím zpět. Malý wobbler jsem vedl tak těsně u dna tak, že o dno občas zavadil. Asi při desátém nahození se najednou zasekl a já myslel, že mám vázku.

Po deseti až patnácti vteřinách se mi rozdrnčel navijáček a prut se ohnul do luku. Měl jsem prut na ultra lehkou váčku s odhozovou zátěží od 1 do 8 gramů, dlouhý 2,3 metru.

Nejdříve jsem nechápal, co se děje, ale když jsem se ujistil, že kotva je ještě na dně a proud mě nemůže unášet, pochopil jsem, že mám na prutu opravdu velkou rybu. Nejprve jsem myslel, že je to sumec.

Rychle jsem zvedl kotvu a snažil se přitáhnout k rybě, ale protivník byl silnější než jsem čekal a odmotával mi další metry vlasce z cívky. Musel jsem nastartovat motor a jet rybě naproti, abych nepřišel o veškerý vlasec.

Po 35 minutách boje začala být ryba unavená a mně se povedlo ji zvednout lehce k hladině. V tu chvíli jsem zjistil, že mám na prutu monstrum! Minimálně dalších 10 minut mě ještě tahal proti proudu i s lodí, pak už byl zcela vysílen. Podběrák, který jsem měl na lodi, byl na rybu maximálně do 60 cm.

Naštěstí jsem měl na břehu kolegu. Ten naskočil do své loďky a přijel mi na pomoc. Bez něho bych tohoto kapitána v životě nevytáhl.  Tímto mu moc děkuji.

Když jsme přijeli na břeh, vyndal jsem podložku a začali jsme se fotit. Nechtěl jsem rybu déle trápit a stresovat, tak jsme udělali jen několik fotek a rybu rychle pustili.

Kapr vážil 28,40 kg, měřil 105 cm a byl široký 40 cm. O tom, jaký to byl bojovník, vypovídá i výška ocasní ploutve: rovných 33 cm.