Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
včera
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
včera

Obří kapr z Labe bojoval 45 minut! Proč tak dlouho?

strunc 8. listopadu 2019 0 komentářů

Novinky

Text: Petr Polák, foto: autor

Byl jsem nešťastný, že nemohu chytit většího kapra než 65 cm.  V sobotu 2. listopadu jsem ukončil lov kaprů, nasadil motor na pramici a jel si zavláčet. Když jsem byl dvě hodiny bez záběru a nepřišel ani malý okounek, začal jsem ztrácet i ty zbytky naděje, které ve mně ještě zůstávaly.

Vyměnil jsem tedy nástrahu a řekl si, že zkusím ještě několikrát nahodit a pak se vrátím zpět. Malý wobbler jsem vedl tak těsně u dna tak, že o dno občas zavadil. Asi při desátém nahození se najednou zasekl a já myslel, že mám vázku.

REKLAMA

Po deseti až patnácti vteřinách se mi rozdrnčel navijáček a prut se ohnul do luku. Měl jsem prut na ultra lehkou váčku s odhozovou zátěží od 1 do 8 gramů, dlouhý 2,3 metru.

Nejdříve jsem nechápal, co se děje, ale když jsem se ujistil, že kotva je ještě na dně a proud mě nemůže unášet, pochopil jsem, že mám na prutu opravdu velkou rybu. Nejprve jsem myslel, že je to sumec.

REKLAMA

Rychle jsem zvedl kotvu a snažil se přitáhnout k rybě, ale protivník byl silnější než jsem čekal a odmotával mi další metry vlasce z cívky. Musel jsem nastartovat motor a jet rybě naproti, abych nepřišel o veškerý vlasec.

Po 35 minutách boje začala být ryba unavená a mně se povedlo ji zvednout lehce k hladině. V tu chvíli jsem zjistil, že mám na prutu monstrum! Minimálně dalších 10 minut mě ještě tahal proti proudu i s lodí, pak už byl zcela vysílen. Podběrák, který jsem měl na lodi, byl na rybu maximálně do 60 cm.

Naštěstí jsem měl na břehu kolegu. Ten naskočil do své loďky a přijel mi na pomoc. Bez něho bych tohoto kapitána v životě nevytáhl.  Tímto mu moc děkuji.

Když jsme přijeli na břeh, vyndal jsem podložku a začali jsme se fotit. Nechtěl jsem rybu déle trápit a stresovat, tak jsme udělali jen několik fotek a rybu rychle pustili.

Kapr vážil 28,40 kg, měřil 105 cm a byl široký 40 cm. O tom, jaký to byl bojovník, vypovídá i výška ocasní ploutve: rovných 33 cm.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled