Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
včera
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 4 dny

Otravu Bečvy mohla způsobit chemička Deza, naznačil europoslanec Vondra

strunc 25. září 2020 1 komentářů

Novinky

Desítky tun mrtvých ryb odstranili rybáři od nedělního poledne z řeky Bečvy. Příčinou byl únik kyanidů do doku. Odkud se kyanidy vzaly? Europoslanec Alexandr Vondra naznačil, že by viníkem mohla být chemička Deza.

Text: David Štrunc, foto: Severomoravský ÚS, vodadnes.cz

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sice konstatoval, že Deza kyanidy nevyrábí, proto nemá s únikem nic společného, nicméně ve výroční zprávě stojí, že chemička kyanid odbourává při výrobě.

REKLAMA

„Zpřísnění legislativních limitů pro vypouštění zbytkových koncentrací kyanidů si vyžádalo instalaci zařízení na detoxikaci koncentrovaných odpadních vod procesem ozonizace,“ cituje pro Forum 24 europoslanec Alexandr Vondra.

„Z běžně dostupných informací tak vyplývá, že Deza sice kyanid nevyrábí, ale je nucena ho odbourávat, protože vzniká při zpracování dehtu a benzolu, který je pro ni klíčovou vstupní surovinou. Obec Choryně, kde byla kontaminace Bečvy poprvé odhalena, se nachází jen pár stovek metrů od fabriky Deza. Není mi známo, že by kdekoli výše po toku Bečvy byla jiná firma, která s kyanidem pracuje. Až příliš mnoho indicií najednou, že?“ polemizuje Vondra.

REKLAMA

Kyanid udělal z Bečvy mrtvou řeku, uhynulé ryby i další živočichové se nacházeli dokonce i 40 km od místa úniku. Rybáři museli postupně vylovit z vody přes 20 tun, převážně vzácných reofilních druhů ryb. Mnohé z nich při dobrovolnické činnosti pálily ruce.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Nic zajímavého.. Laguna, kterou Deza používá k užitkové vodě po areálu závodu. V této laguně se chemie nenachází.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled