Fotografie
David dal lajk úlovku od Marek...
před 4 hod
Fotografie
David dal lajk úlovku od Ondřej...
před 4 hod
Fotografie
h.ladislav@seznam.cz dal lajk úlovku od Marek...
před 4 hod
Fotografie
josefkostelecky78@gmail.com založil otázku nabídka soukrom...
před 15 hod
Fotografie
Radim okomentoval Lov candátů pří...
včera

Otravu na Bečvě je třeba řešit dlouhodobě, shodují se rybáři a orgány státní správy

strunc 1. října 2020 0 komentářů

Novinky

Únik kyanidů do Bečvy vedl k vytrávení bezmála 40 km toku. Škoda se pohybuje v desítkách milionů korun, nicméně reálná cena za generační ryby, které se v toku samy vytíraly, je nevyčíslitelná. Škoda je o to větší, že při havárii neuhynuly „jen“ ryby, ale i vodní bezobratlí a další vodní organismy. Český rybářský svaz projednává následné kroky a opatření.

Text: David Štrunc, foto: Ladislav Šedrla

Je to přesně 11 dní od chvíle, kdy se v Bečvě začaly objevovat první uhynulé ryby. Rozbory ukázaly, že za otravu mohou kyanidy, které postupně vytrávily téměř 40 km toku. Viník je stále neznámý, nicméně vyšetřování již snad směruje ke konci.

REKLAMA

Sněmovna se únikem do Bečvy nezabývala s odůvodněním, že problém řeší ministr životního prostředí Mgr. Richard Brabec.

Předevčírem 29. 9. se sešli zástupci ČRS, aby se zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP), Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a krajů projednali možnosti a následný postup, jak situaci na otrávené Bečvě postupně napravit. Stejně tak proběhla diskuze o potřebě zefektivnit postupy při podobných otravách v budoucnu.

REKLAMA

Mrtvé ryby na Bečvě

Další kroky

„Projednávali jsme další kroky, které bude třeba po otravě udělat. Je jasné, že do řeky nemůžeme hned nasadit nové ryby. Nejprve je třeba, aby se do postižené části toku vrátila přirozená potrava ryb a měli jsme opravdu jistotu, že v řece nejsou žádná rezidua látky, jež způsobila otravu,“ uvedl pro iRybářství.cz jednatel Severomoravského ÚS Ing. Rostislav Trybuček.

Včera proběhla na toto téma videokonference za účasti zástupců Českého rybářského svazu (ČRS), Ministerstva zemědělství (MZe) a podniku Povodí Moravy. Na tomto jednání byly projednány možnosti podpory znovuzarybnění postiženého úseku řeky.

„Zástupci všech institucí se shodují na tom, že obnova Bečvy je dlouhodobý proces a je třeba k tomu tak přistupovat. Mimo jiné jsme řešili také to, aby se v podobných případech zlepšila komunikace mezi všemi subjekty, což by mělo vést k zrychlení záchranných prací a lepšímu šíření informací,“ dodal k věci jednatel ČRS Roman Heimlich.

Úhyn na Bečvě

„Dnes přišly výsledky makrozoobentosu a průzkumu rybího společenstva nad zasaženou oblastí. Výsledky ukazují, že potrava ve vodě zůstala, i když je jí mnohonásobně méně než nad vytráveným úsekem. Odlovy také ukazují, že nám na nevytráveném úseku zůstalo dost ostroretek, které se zde mohou rozmnožit. Z těchto důvodů uvažujeme v blízké budoucnosti o zkušebním nasazení malého počtu ryb. Chtěl bych, aby na vše dohlíželi odborníci z řad ichtyologů,“ sdělil dnes ráno Trybuček.

Kyanid vytrávil parmové pásmo, ve kterém žijí převážně původní reofilní druhy, jako je ostroretka nebo parma.

Podle České televize uhynulo v řece 40 tun ryb. Inspekci životního prostředí se již podařilo zjistit, že se látka dostala do Bečvy kanálem v Juřince. Do kanálu však ústí několik podniků, viník tak zůstává nadále neznámý.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled