Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 8 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Rybaření vesele...
před 18 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval OBRAZEM: Natura...
před 18 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Školáci pomáhaj...
před 18 hod
Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
před 4 dny

Oznamovatel ekologické katastrofy na Bečvě Stanislav Pernický: Vyšetřování je vedeno tendenčně, od politiků jsme očekávali aktivnější přístup

Marek iRybářství 14. prosince 2022 0 komentářů
okoun

foto: archiv Stanislava Pernického

Rozhovory

Stanislav Pernický je tváří boje za nezávislé vyšetření havárie na Bečvě v září 2020. Organizoval práce na asanaci řeky od samého počátku, byl oznamovatelem otravy. Minulý čtvrtek se účastnil semináře o Bečvě na půdě Poslanecké sněmovny (informovali jsme zde).

text: Marek Kožušník

Co je v těchto dnech vaším největším cílem ohledně kauzy otrávené Bečvy?

Prokázat, že vznesená obvinění nejsou založena na reálných důkazech a jsou často velmi spekulativní. Že vyšetřování je vedeno tendenčně.

REKLAMA

Je důležité, že se seminář k Bečvě konal v Poslanecké sněmovně? Proč?

Seminář jsme nasměrovali do Poslanecké sněmovny PČR záměrně, aby vrátil veřejnou pozornost k jedné z největších ekologických havárií a ukázal na problémy kolem šetření a znaleckých posudků. Nechceme připustit, aby se havárie na Bečvě zametla pod koberec. Očekáváme, že Poslanecká sněmovna může také účinněji působit na státní instituce a orgány a také na zásadní novelizaci legislativy ve vztahu k životnímu prostředí.

Jak byste shrnul argumentaci odborníků na semináři? Zazněly nové argumenty, ať už z jakékoliv strany? Nebo nové souvislosti, které vyplynuly z již známých argumentů?

V argumentaci odborníků byla shrnuta a zdůrazněna fakta, že neexistují přímé důkazy díky špatnému designu odběru vzorků v čase havárie. Dále zde byla poprvé zmíněna skutečnost, že ve společnosti Energoaqua se v daném čase nenacházelo takové množství toxické látky nebo směsi látek, které by byly schopny otrávit 80 000 ryb. Opakovaly se zde také argumenty zpochybňující závěry znaleckých posudků, pokud jde o vzdálenost mezi potenciálním vstupem znečištění do Bečvy a místem úhynu ryb. 

REKLAMA

Jak se ke kauze Bečva staví politici – předchozí vládnoucí garnitura i ta dnešní?

Od politiků jsme očekávali daleko aktivnější přístup k řešení otravy Bečvy, a především využití zkušeností z havárie pro to, aby se podobná situace neopakovala – nutná detailní inventarizace výústí do řeky, vymezení kompetencí pro případ řešení havárie, daleko rychlejší aktualizace právních norem a podobně.


 

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled