Fotografie
Josef dal lajk úlovku od Marek...
před 3 hod
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Bohumil...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Lukáš...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera

Pesticidy se k soutoku Berounky a Vltavy dostanou v neděli, Západočeský ÚS odvolal zákaz konzumace ryb

Ondřej Cupal 18. října 2019 0 komentářů

Novinky

Text: Ondřej Cupal, foto: autor


Státní podnik Povodí Vltavy informoval, že první vlna směsi pesticidů, mezi nimiž se nachází například cyproconazol nebo propiconazol, dorazil v úterý na Žíkovský jez, který je vzdálený zhruba 26 km od Plzně. „Nebezpečné organické látky dorazí dnes odpoledne do profilu malé vodní elektrárny Beroun,“ stálo v pátek na oficiálních stránkách Krajského úřadu Středočeského kraje.

„Zařízení pro pravidelné vzorkování bylo přemístěno do Roztok na Křivoklátsku, na říční kilometr 63. Automatické vzorkovače jsou umístěny v profilech Beroun, na říčním kilometru 35,3 a Černošice, říční kilometr 8,2,“ stojí na webu společně s informací, že podle odhadů by se nečistoty měly dostat na soutok Berounky s Vltavou v průběhu neděle 20. října.

REKLAMA

Západočeský ÚS zrušil zákaz konzumace ryb

Nebezpečné látky unikly do vodního systému v noci ze 7. na 8. října. Povodí Vltavy od té doby zvyšuje průtok v Berounce, aby se látka co nejvíce naředila. „Až látka dorazí do Vltavy, hodně se naředí. V Berounce teče v současné chvíli přibližně 20 kubíků za vteřinu, ve Vltavě je to čtyřnásobně víc,“ řekl ve čtvrtek serveru iRybářství.cz RNDr. Marek Liška, Ph. D., člen dozorčí komise Povodí Vltavy, státní podnik.

Krajský úřad Středočeského kraje i nadále doporučuje nepoužívat vodu ze studní poblíž Berounky, nepoužívat vodu z řeky na zalévání či napájení dobytka a nedoporučuje ani koupání.

REKLAMA

Západočeský územní svaz bezprostředně po zjištění havárie zakázal konzumaci ryb z řek Úhlavy, Radbuzy od soutoku s Úhlavou a z řeky Berounky na území Západočeského územního svazu. Tento zákaz Západočeský ÚS ale v pátek na základě laboratorních vyšetření v řece Úhlavě odvolal.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled