Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 16 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 17 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 17 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 17 hod

Podzimní lov kaprů na údolních nádržích (1). V kterých místech lovit?

strunc 15. září 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Ondřej Kopačka, foto: autor, Ivo Novák

V průběhu roku jsem se ke břehům údolních nádrží podíval jen dvakrát na víkend. Poprvé jsem ke krásnému úlovku přišel snadno. Kamarád Honza se svým kolegou Seržou zažívali svoji první kaprařskou dovolenou, na kterou hned tak nezapomenou.

Za týden vytáhli spousty kaprů, z nichž dva vážili přes 15 kg. A zavolali, jestli také nechci přijet a přivézt jim nějaké zásoby. Proč ne?

REKLAMA

Vyzvěděl jsem, na co jim to nejlépe „jezdí“, v pátek jsem ve skladu nabral pár kilogramů boilie a vyrazil za nimi. Kapři brali i po mém příjezdu a kluci, začátečníci, mi dělali radost především ukázkovým zacházením s úlovky.

V sobotu ráno jsem řádně zakrmil a kapři ihned reagovali. Honzovi jsem nafotil kapra o hmotnosti 15 kg a on mě za to šupináče, který vážil 14,5 kg. V neděli jsme pak společně spokojeně odjeli.

REKLAMA

Zavážím jen kousek

Po většinu roku je u přehrad velmi rušno a vodu prochytává kdekdo. V tom případě je dobré lovit v kratších vzdálenostech od břehu. I když své nástrahy rád vyvážím, tak chytám, pokud to podvodní terén dovolí, v odhozové vzdálenosti.

Má to své výhody. O tom, že dostaneme své montáže na krmné místo bez častého zavážení, či v nepřízni počasí, asi ani nemusím psát. Důležitým pozitivem je také větší klid jak pro kapry, tak pro lovce. Každý rybář pochopitelně touží po úlovku, takže jakmile vyrazíte ve člunu zdolávat pořádného macka, nezůstane to bez povšimnutí.

Pokud zavážíte daleko podél břehu nebo k druhé straně, začne vaše lovné místo přitahovat magickou silou okolní rybáře. S tím má asi každý kaprař lovící na ÚN své zkušenosti. Někteří rybáři například nemají problém vyvézt krmítka tam, kam položíte montáž a vše prokrmit šrotem.

Oblíbené je také zakotvit poblíž úspěšného místa pramici a zkusit štěstí po svém. Od 16. června na vodu vyplouvají příznivci přívlače a nemůžeme jim mít za zlé, pokud nám omylem vytáhnou pracně do dáli vyvezenou montáž. Těmto a dalším úsměvným i znepříjemňujícím situacím většinou předejdete lovem v odhozové vzdálenosti.

Nikdo vám nebude kapry zbytečně rušit. Na břehu se chovejte tiše, tím vytvoříte oproti okolí klidovou zónu a máte velkou šanci, že se zde kapři budou krmit.

Příště si povíme, v jakých hloubkách a na kterých místech lovit.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled