Fotografie
katerinavankova014@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 23 hod
Fotografie
Zdeněk přidal úlovek Štika obecná...
před 23 hod
Fotografie
Jaromir přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
auto-maulik@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Brian přidal úlovek Sumec velký...
před 23 hod

Pomozte při sledování norka

strunc 19. srpna 2019 0 komentářů

Novinky

Text: Vladislav Vencko, Foto: autor, Ivo Novák, Roman Heřman

I do Rybářství mnozí čtenáři píší o narůstajícím výskytu tohoto predátora. Takže k této kunovité šelmě dovolte pár slov… Norek americký (Mustela vision) k nám byl dovezen v první polovině minulého století s tím, že se bude chovat na farmách jako „kožešinové zvíře“.

Zpočátku se zdálo, že vše bude ubíhat správným směrem, ale zájem o kožešinové oděvy a další výrobky koncem minulého století značně opadl a k některým chovatelům dorazil problém s nerudovskou otázkou: Kam s ním? Tedy s norkem. Ne se slamníkem.

REKLAMA

Milovníci přírody a její ochránci

Vyřešili to jednoduše. Otevřeli klece a zvířata zmizela v přírodě. V tomto ohledu se hodně „snažili“ i někteří nekvalifikovaní a samozvaní „ochránci přírody“. Ti doslova přepadali jednotlivé farmy a násilně otevírali klece. A norek utíkal a utíkal. To, že naší přírodě tímto činem všichni „milovníci přírody“ poskytli medvědí službu, ještě netušili.

Naše krajina je vodnatá, prosta velkých predátorů. Norkovi se u nás zalíbilo a našel tu nový domov s prostřeným stolem. Daří se mu výborně a vesele se množí. Jeho současné stavy jsou už alarmující. Kdo z neznalých ho uvidí, ten říká: „To je ale roztomilé zvířátko!“

REKLAMA

Zvířata musí být na pozoru

Jenže norek není žádné neviňátko. Svým způsobem života je vázaný na vodu. A v ní likviduje většinu vodních organizmů. Nedělá rozdíl mezi obyčejnou škeblí a vzácnou perlorodkou. Ryby mu také tuze chutnají a umí je jaksepatří lovit.

Co neuměl, to se stačil naučit. Lahůdkou jsou pro něj neohrabaní obojživelníci, ani hadi si před ním nejsou jisti. Ptáci, pro které je voda nezbytným životním prostředím, od skorce přes konipasy, ledňáčka až po kachnovité vyhlašují stav nejvyššího ohrožení, pokud norek zavítá do jejich domoviny.

Norek americký úspěšně vytlačil svého evropského příbuzného i obě formy tchoře obecného. Navíc je přenašečem račího moru.

Zařízení na stopy

Obecně prospěšná společnost ALKA WILDLIFE ve spolupráci se správou NPČŠ vypracovala projekt monitoringu norka amerického. Pořádají opatření k monitorování výskytu norka amerického a posléze i jeho likvidaci.

Pro sledování výskytu tohoto vetřelce byla zrekonstruována plovoucí zařízení, jakési rafty, ve velikosti necelého metru čtverečního. Základním materiálem je překližka vylehčená polystyrenem, ve které je zapuštěna miska se speciálním bahnem, v němž zvíře zanechá otisky stop.

Tento plovák je opatřen stříškou a po umístění na vodu zakryt rostlinstvem. Po určité době je působení zařízení vyhodnoceno a přistupuje se k dalším opatřením.

Pravidlo tří N

Kdo z rybářů se s tímto zařízením v přírodě potká, toho všichni zúčastnění žádají, aby se zdržel jeho zkoumání. Pravidlo tří N znamená: Nedotýkat se, Nemanipulovat, Neničit. Není to levné a dobře to slouží.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled