Fotografie
Jaroslav okomentoval Chlapský tatará...
před 7 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Vykradl auto ry...
před 7 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 20 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
včera

Potížisté z řad rybářů to budou mít zase těžší. Rybářská stráž v Čelákovicích dostala od města záznamové kamery

Marek iRybářství 2. prosince 2022 0 komentářů
rybářská stráž

foto: MO ČRS Čelákovice

Novinky

Členové rybářské stráže MO ČRS Čelákovice získali osobní bezpečnostní kamery pořízené z dotace města Čelákovice. Kamery zaznamenávají průběh kontroly jak vizuálně, tak zvukově za jakékoliv denní doby. V sobotu 19. listopadu je členům RS předal starosta Čelákovic Ing. Josef Pátek.

text: Marek Kožušník

„Jedná se o pět kusů osobních bezpečnostních kamer Cel-tec PK 80 GPS RC,“ uvedl na stránkách Středočeského ÚS Jiří Eichler, předseda MO Čelákovice.

REKLAMA

Kamery budou podle Jiřího Eichlera sloužit pro zaznamenávání průběhu kontrol na revírech MO Čelákovice. Zvýší tak bezpečnost rybářské stráže při kontrolách a poskytnou případné důkazní prostředky při proviněních na úseku rybářství.

rybářská stráž
foto: MO ČRS Čelákovice

„Už v loňském roce jsme si z vlastních prostředků MO pořídili pět kusů osobních kamer CelTec PK 80 GPS, se kterými jsou členové rybářské stráže velmi spokojeni. Chtěli jsme tedy pokračovat v uvedeném trendu využívání kvalitních kamer,“ řekl pro iRybářství Václav Pertl, člen rybářské stráže a místopředseda čelákovických rybářů.

REKLAMA

Nově pořízené kamery CelTec PK 80 GPS RC mají oproti vloni pořízeným i možnost ovládání z náramku na ruce.

Výše schválené mimořádné dotace města Čelákovice na pořízení osobních kamer členů rybářské stráže byla podle Pertla schválena ve výši 40 tisíc korun.

„V současné době tedy mají všichni aktivní členové rybářské stráže naší MO k dispozici svou osobní kameru. Dotace města Čelákovice pokryla v plné výši nákup letošních pěti kamer, za což samozřejmě patří městu Čelákovice obrovské poděkování,“ doplnil Pertl.

Desítky porušení rybářského řádu

Rybářská stráž MO ČRS Čelákovice má působnost na revírech 411051 Labe 19, 411164 Labe 19A a 411139 Grádo. „Členové naší rybářské stráže ročně registrují a řeší desítky porušení rybářského řádu,“ dodal Václav Pertl.

rybářská stráž
foto: MO ČRS Čelákovice

„Pokud vezmeme v potaz jen porušení Rybářského řádu, kde byla členy rybářské stráže zadržena povolenka k lovu ryb, pak jich byly v letošním roce zhruba dvě desítky. Z tohoto počtu jednu třetinu tvořily přestupky spáchané cizími státními příslušníky,“ upřesnil Václav Pertl.

O jaké přestupky se jedná? „Rybářská stráž MO ČRS Čelákovice nejčastěji řešila porušení Rybářského řádu, které spočívalo v lovu ryb v rybím přechodu, anebo v jeho těsné blízkosti, nepřítomnost rybáře u nastražených udic v době lovu, a samozřejmě lov po stanovené denní době lovu. Poslední případ je dle našeho názoru celkově jeden z nejčastějších prohřešků celoplošně,“ vysvětlil Václav Pertl.

Místopředseda čelákovických rybářů dodal, že se samozřejmě ojediněle setkávají i s drobnými přestupky, jako jsou neplatný rybářský lístek nebo neúplně vyplněná povolenka k lovu ryb. „A to jak ze strany vydávající MO, která nevyplní na titulní straně údaje o rybáři, tak i ze strany samotného rybáře, který neproškrtává řádky, nezapisuje míry a hmotnosti ulovených a ponechaných ryb,“ vysvětlil Pertl.

Prevence a osvěta

Jaká další opatření čelákovičtí rybáři zavádějí, aby snížili počet přestupků proti Rybářskému řádu? „V první řadě je to prevence a osvěta. Rybářskou stráž by mělo být u vody vidět, a to bez toho, aby nutně musela dát razítko s číslem RS do povolenky každému rybáři,“ popsal Václav Pertl.

rybářská stráž
foto: MO ČRS Čelákovice

Zároveň se snaží velmi aktivně reagovat na podněty o možném porušování Rybářského řádu. „Z tohoto důvodu se snažíme být aktivní jak na sociálních sítích, tak na webových stránkách naší MO, kde máme uvedeno telefonní číslo na každého jednotlivého člena rybářské stráže. Kdokoliv mu může zavolat nebo poslat SMS,“ dodal Pertl.

„Jsme také v kontaktu například se zaměstnanci Povodí Labe na zdymadlech na Labi, neboť na každých zdymadlech je rybí přechod. Rybáři si leckdy prostě neuvědomují, že zrovna v rybím přechodu nebo v jeho blízkosti se skutečně lovit nesmí,“ uvedl Pertl.

Kontroly provádí během dne i v nočních hodinách. „Mnoho rybářů, kteří navštěvují rybářský revír 411051 Labe 19, jistě potvrdí, že není výjimkou, když je během 24 hodin kontrolován třeba dvakrát a vždy jiným porybným,“ doplnil Pertl.

Členové rybářské stráže MO Čelákovice provádějí kontroly jak z vody za pomoci člunu, tak i vozidlem. Nejvíce toho ale kolem vody nachodí po svých. „Není nad to spojit příjemné s užitečným – krásně se projít, a přitom ještě působit preventivně, abychom si chránili naše společné vody,“ uzavřel Václav Pertl.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled