Fotografie
Josef dal lajk úlovku od Marek...
před 3 hod
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Bohumil...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Lukáš...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera

Přílišné používání antibiotik při chovu ryb může vést k ohrožení lidské populace, píší v Anglii

strunc 28. dubna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: převzato z independent.co.uk, foto Repro: akvagroup.com

Vědci zjistili, že s oteplujícími se vodami roste také počet bakterií, pro které je teplejší voda vhodnější. Kvůli tomu vzrůstá počet nemocných ryb v akvakulturách. Chovatelé ryb tak musí častěji používat různá léčiva, aby udrželi ryby v dobré kondici.

Velké množství antimikrobiálních látek v rybích farmách však může vést k rezistenci bakterie na tato léčiva. Pokud rezistentní bakterie nakazí člověka, je velmi těžké nemoc vyléčit.

REKLAMA

„Rezistentní bakterie v akvakultuře mohou šířit nebo přenášet své rezistentní geny na bakterie, které infikují člověka a způsobují tak onemocnění, která jsou obtížně léčitelná jak u zvířat, tak u lidí,“ řekla Samira Sarter, mikrobioložka, která se podílela na studii Science Daily.

Ročně umře kvůli antimikrobiální rezistenci přibližně 700 000 lidí

REKLAMA

Zprávu zveřejněnou minulý týden v Nature Communications napsali vědci z Ústavu evolučních věd na univerzitě v Montpellier ve Francii.

Vědci analyzovali přes 400 článků ze 40 zemí světa, aby stanovili určitý index rezistence bakterií. Ukázalo se, že chudé země mají víc rezistentních bakterií než země bohaté.

Studie také poukazuje na vyšší úmrtnost nakažených vodních živočichů v teplejších oblastech. Země, které jsou nejvíce ohrožené globálním oteplováním, budou mít v budoucnu pravděpodobně problémy s rezistentními bakteriemi. Problémy se projeví nejen na vodních živočiších, ale i na lidech. Je proto nutné používat antibiotika co nejméně!

Podíl ryb z akvakultury roste

V současné době je polovina konzumovaných ryb a mořských plodů vyprodukována v akvakultuře. Při rostoucí populaci (do roku 2050 se počítá s nárůstem obyvatel země o další 2 miliardy) je třeba řešit zabezpečení potravin.

V roce 2014 zpráva Světové banky předpověděla, že do roku 2030 bude mořských plodu konzumovaných z akvakultury až 62 %.

Ročně umře kvůli antimikrobiální rezistenci přibližně 700 000 lidí. Podle odhadů by toto číslo mělo v následujících 35 letech vzrůst na 10 milionů lidí ročně!

Vědci uvedli, že na rybích farmách jsou naléhavě zapotřebí alternativní antibiotika. Jedním z řešení by mohlo být použití určitých odrůd rostlin, které pomáhají zvyšovat imunitu ryb proti chorobám.

Studie rovněž doporučila lepší hospodaření s půdou, aby se zabránilo splachování polí, pastvin a tím i výkalů do vody.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled