Fotografie
katerinavankova014@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 22 hod
Fotografie
Zdeněk přidal úlovek Štika obecná...
před 22 hod
Fotografie
Jaromir přidal úlovek Amur bílý...
před 22 hod
Fotografie
auto-maulik@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 22 hod
Fotografie
Brian přidal úlovek Sumec velký...
před 22 hod

Proč se zdražují celosvazové povolenky? Musíme být opatrnější, zní z ČRS

Ondřej Cupal 26. září 2019 0 komentářů

ČRS a MRS


Text: Ondřej Cupal

Tento zvýšený koeficient (více o zvýšení cen povolenek zde) mohl Český rybářský svaz uplatňovat už v minulosti. Přesto se rozhodl ho ponechávat na výši 1,6. „To aby rybáři nemuseli platit tak vysoké poplatky, dokud k tomu nebyl objektivní důvod,“ vysvětluje bývalý jednatel ČRS a předseda Západočeského územního svazu Jan Štípek.

„V minulosti to zkrátka nebylo zapotřebí, neboť zvýšení nákladů na obhospodařování revírů pokryl příjem z rostoucího prodeje celosvazových povolenek, o něž měli rybáři v posledních čtyřech až pěti letech nebývale vysoký zájem,“ pokračoval Štípek.

REKLAMA

Důvody ke zdražení jsou dva

Jaký je tedy důvod pro zdražení povolenek pro rok 2020? „Jsou dva. Jedním je růst vstupních nákladů a druhý je předpoklad, že zájem o celosvazové povolenky se už naplnil a nelze počítat s pokračováním dynamiky prodeje z posledních let,“ vysvětlil Štípek. „Očekávání pro další roky je poněkud střízlivější a opatrnější i s ohledem na předpokládané zpomalení obecného hospodářského růstu,“ dodal.

Z poplatku za povolenku padne největší část na nákup násadových ryb, a to zhruba čtyři pětiny (v rámci ČRS se jedná o částku přesahující 200 milionů korun). „Jejich ceny sice nijak dramaticky nestoupají, nicméně s mírným růstem daným postupným zvyšováním vstupních nákladů do chovu ryb je třeba každoročně počítat,“ vysvětluje Štípek.

REKLAMA

Peníze jdou i na nájmy či rybářskou stráž

Co se z povolenek hradí dál? „Doprava ryb do revírů, ačkoliv někde je v ceně ryb, dále pak režijní náklady, které správa 1327 rybářských revírů v užívání ČRS vyžaduje. Potom nezbytné tiskoviny, jako povolenky, soupisy revírů či úlovkové lístky a náklady na mzdy pracovníků starající se o administrativu spojenou s hospodařením na revírech, a to včetně zajištění násad a zarybnění revírů. Dále pak nájmy za některé revíry, náklady na rybářskou stráž, spoje, energie a podobné,“ dodává Štípek.

Celosvazové povolenky platí na 35 tisících hektarech rybářských revírů. Rybáři si mohou koupit také celorepublikovou povolenku, která slučuje celosvazovou povolenku ČRS a povolenku Moravského rybářského svazu. Zaplatí za ni součet cen obou Svazů plus 100 Kč manipulační poplatek. (MRS zatím nezveřejnil částku za povolenku pro rok 2020)

Ceny celosvazových povolenek i povolenek územních svazů najdete v tabulce pod článkem. Kompletní ceník, včetně dětí, mládeže apod. najdete na internetových stránkách Českého rybářského svazu. Obšírnější pojednání Jana Štípka o povolenkách přinese časopis Rybářství v listopadovém a prosincovém čísle.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled