Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Ranní cesta na ryby skrývá mnohá tajemství. Vnímáte ji také tak?

strunc 9. září 2020 0 komentářů

Šupiny

Podzimní ráno na lipenských pláních je pro nezasvěceného těžko popsatelné. Olše, břízy, vrby a jejich listnatí kamarádi lemující břehy rozlehlého jezera se ze zeleného pralesa přeměnili v jedince, kteří se předhánějí ve své pestrobarevné kráse. Sem tam nějaká borovice a smrk se snaží svojí ztepilostí dokázat, že právě oni svým listnatým sousedům dělají gardedámy v tom úžasném podzimním koncertu. Rákosová pole lemující zátoky a břehy vyhlížejí jako pěšácký předvoj před barevnou kavalérií.

Text: Milan Janoušek, foto: pixabay

A voda. Ta je ze všech nejkrásnější. Podzimní sluníčko a lehký větřík s ní provádějí roztodivné kousky. Vodní proudy rašelinově hnědých odstínů jsou střídány zelenomodrými vodními duhami. Symfonii vodních barev občas naruší větrem vytvořený ostrůvek odumřelých zbytků pobřežního rostlinstva, u kterého hledají úkryt rybky před stále nenasytnými okouny, candáty a ostatními lipenskými loupežníky.

REKLAMA

Nad vodní plání přelétávají kachní šťastlivci, kteří unikli olověnému nebezpečí. Vysoko na obloze jako větroně v bezpečných vzdálenostech krouží jestřáb a káně, které sem přiletělo odněkud ze severských končin.

ráno

Po břehu lipenské zátoky rozvážně kráčí rybář s ruksakem na zádech, jednou rukou přidržujíc přes rameno položené pouzdro s pruty a v druhé malé rybářské křesílko. Je zřejmé, že nikam nepospíchá. Občas se zastaví, přehlédne vodní scenerii a labužnicky nasaje čerstvý, podzimní přírodou provoněný vzduch. Krásné zářijové ráno ho spolu s manželkou vystrnadilo z vytopeného domku, možná v tomto roce k poslednímu rybářskému posezení na břehu jeho oblíbené lipenské zátoky.

REKLAMA

Je rád, že se nechal přemluvit a nezůstal doma u televize a pravidelné kontroly obsahu dobře zásobené ledničky. Na tváři se mu objevil šibalský úsměv, jehož příčinou byla vzpomínka na slaninku s klobáskou a placatku slivovičky pro případnou první pomoc v jeho rybářském batůžku.

Konečně na místě

Konečně pohroužen do podobných myšlenek se došoural na své místečko. Odložil náčiní, protáhl své ztuhlé údy a začal se připravovat k lovu. Na jeden prut zkusí na žížalu vyprovokovat nějakého pruhovaného fešáka a na druhý s mrtvou rybičkou by se mohl možná nalákat pěkný lipenský zubáč. Smutně se usmál při vzpomínce, kdy za těmito dravci, jak je nazývají slovenští rybáři, nebylo nutné jezdit s cestovním pasem.

ráno u vody

Oba pruty byly nahozeny, pohodlně se uvelebil v rybářském křesílku, lokl si slivovičky a mžourajícíma očima se začal kochat podzimní náladou. Sluníčko mu hřálo na tváře pokryté šedivým strništěm a bylo mu moc fajn.

Líbil se vám článek?
Podpořte nás jakoukoliv částkou
na účet 35404101/0100, variabilní symbol 555.
Děkujeme.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled