Fotografie
Jaroslav okomentoval Losos čočkovém ...
před 20 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Lín obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Sumec velký...
včera

Rybaření v zahraničí: Jak komplikuje válka na Ukrajině plány cestovních kanceláří?

Marek iRybářství 17. března 2022 0 komentářů

foto: David Mašek

Novinky

Zájem o rybářské zájezdy se od počátku roku výrazně zvyšuje. Některé cestovní kanceláře ale zaznamenaly pokles poptávky nebo dokonce zrušení rezervace v souvislosti s děním na Ukrajině.

text: Marek Kožušník

Jiné řeší kvůli ruské invazi do sousední země prudký nárůst cen letenek. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi.

REKLAMA

Například CK Pepa evidovala nejvíce poptávek od druhé poloviny ledna do půlky února. Výrazný propad nastal ve druhé polovině února, kdy se objevilo stále více informací o shromažďování ruských vojsk u ukrajinských hranic.

„Od 22. února, tedy od vstupu ruských vojsk do oblasti Doněcka a Luhanska, který předcházel otevřené vojenské agresi na Ukrajině, klesl počet nových rezervací na zhruba 20 procent ve srovnání s předchozími týdny,“ uvedl jednatel CK Zdeněk Edelmann.

REKLAMA

Jeden ze zákazníků CK Pepa, který měl odjet do Norska, zaplacený zájezd podle Edelmanna minulý týden stornoval. Jako důvod uvedl „obavu z cesty v době, kdy Evropě hrozí válečný konflikt“.

norsko
foto: Aerofilms

Vzhledem k ruskému vpádu na Ukrajinu CK Pepa zastavila přípravu rybářských výprav na Sibiř a Kamčatku, zrušila všechny zájezdy do Ruska. „Dokud se Rusové nestáhnou z území Ukrajiny a nezbaví se Putina, naše firma už v Rusku neutratí ani korunu,“ řekl Edelmann.

Zvýšený zájem na začátku roku ale podle Edelmanna neovlivnil růst obratu. Většinu kapacit totiž obsadili klienti, kteří na letošní sezonu přesunuli pobyty zrušené v posledních dvou letech kvůli pandemii.

Nejoblíbenějšími destinacemi pro rybaření zůstávají podle Edelmanna Norsko, Švédsko a Finsko.

Ceny letenek enormně rostou

Velký zájem eviduje také CK Ingol, která pořádá zájezdy do Mongolska. V zemi má vlastní kempy v národních parcích a dovolené v nich organizuje pro rybáře z celého světa.

„Ještě před vypuknutím války na Ukrajině jsme měli mimořádný nárůst zájmu. V letošním roce chceme uspořádat tuto dovolenku hlavně pro klienty, kteří už čekají dva roky,“ uvedl za CK Ingol Petr Procházka.

Nové klienty až na výjimky nelze podle Procházky umístit, protože rybářské licence v národních parcích jsou omezené. Noví zájemci tak dostávají místa hlavně na příští rok.

švédská jezera
foto: David Mašek

„Teď ještě v souvislosti s válkou na Ukrajině řešíme nepříjemný problém s enormním nárůstem cen letenek do Mongolska, protože zůstal prakticky pouze jeden přepravce z Evropy, a to jsou Turkish Airlines,“ řekl dále Procházka. Dopravce podle něj okamžitě využil dominantního postavení.

CK Varga zaměřená na pobyty v Maďarsku pokles o destinaci nezaznamenala. „Poptávka po rybolovu na maďarských jezerech roste, v mnoha případech lidé chtějí propojit rybářskou cestu s pobytem v termálních lázních,“ uvedla za CK Varga Lenka Vargová.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled