Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
před 4 dny

Rybaření vesele i vážně: Malé ryby

Marek iRybářství 14. listopadu 2022 0 komentářů
ouklej

Ouklej má velké oči. Foto: Zdeněk Hofman

Praxe

Jako kluk jsem začínal lovit se splávkem čudly a získané zkušenosti postupně uplatňoval při lovu větších ryb. Poznatky z dětství využívám dodnes při lovu nástražních ryb. Někdy je opravdu velký kumšt malou rybku chytit.

text: Zdeněk Hofman

Mnohokrát se mi v životě stalo, že jsem několik hodin lovil plotičku nebo perlína, abych potom během několika minut nebo dokonce sekund chytil pěknou štiku. Na tyto chvíle rád vzpomínám. Při lovu rybí drobotiny můžu navíc získat další bod v anketě Kolik druhů ryb chytíš, tolikrát jsi rybářem. Tentokrát mám na háčku ouklej.

REKLAMA

Ranní mlha stoupá nad vodou a loďku unáší mírný proud řeky. Opatrně spustím napíchnutou rybku do osmimetrové hloubky s nadějí, že zabere candát. Dobře vím, že naservírovanou ouklej pojídá rád a místo, na kterém líčím, jest jeho domovem.

Ouklej obecná

Naše nejhojnější rybka obývá stojaté i tekoucí vody. Je přizpůsobena k životu u hladiny a ve vodním sloupci. Velmi často však zabere i u dna při lovu na feeder. Tělo oukleje je štíhlé s drobnými stříbrnými šupinkami na boku a tmavě šedým hřbetem. Poměrně velká ústa směřují nahoru. Velké jsou i zlatavě zbarvené oči.

REKLAMA

ouklej
Ouklej obecná, foto: Zdeněk Hofman

Ouklej díky své početnosti tvoří důležitou složku potravy všech dravých ryb, a proto se velmi dobře hodí jako nástražní rybička. Na háčku bohužel příliš dlouho nevydrží, častěji se proto používá při lovu na mrtvou rybičku. Nejoblíbenější je položená při lovu candátů a úhořů. Velmi účinná je i přívlač a vertikální drop shot.

Ouklej patří mezi krátkověké ryby s poměrně pomalým růstem. Stáří se pohybuje okolo šesti let, kdy dorůstá délky 20–25 cm. Nejčastěji se loví na plavanou nebo položenou. Velmi často zabere i na umělou mušku.

Grundle

Kromě zmiňované potravní složky dravých ryb se ouklej řadí mezi hospodářsky nevýznamný druh. Před mnoha lety jsem se však přesvědčil, že maso ouklejí je velmi chutné. Po vojně jsem jezdil pomáhat stavět letní dětský tábor na Lužnici u Dobronic. Rybářské náčiní jsem měl pochopitelně s sebou a ve volných chvílích s kamarády rybařil.

Jedním z pomocníků byl i důchodce s rumunskými kořeny. Hrozně rád vařil a z ulovené ryby uměl zpracovat úplně všechno. Přišel se podívat, jak nám ryby berou a hrozně se mu zalíbil můj čeřen. Nakonec jsem podlehl a čeřen mu půjčil. K velkému překvapení hodil síť do peřejí pod jezem.

Ťukal jsem si na čelo se slovy, že v takhle mělké a prudké vodě nic nechytí. Opak byl pravdou. V síti uvázlo tolik rybek, že nešel ani vytáhnout. Byl plný ouklejí. Rumunský lovec odběhl pro dva kbelíky, které velmi rychle stříbrnými rybkami zaplnil. Došlo mi, že se oukleje v proudu třou, jenže bylo už pozdě.

ouklej
Ouklej obecná, foto: Zdeněk Hofman

Starý matador nechal rybky leknout, potom je zasypal směsí nejrůznějšího koření, obalil v hladké mouce a zprudka osmažil v rozpálené fritéze. Usmažené rybičky byly křupavé, lehce pálivé, prostě hotová delikatesa. K pivu chutnaly výborně. Ten večer se ouklej stala hospodářsky velmi významnou rybou.

Na bolena past

Při čtení vody mi neuniklo, že velcí boleni s oblibou útočí na drobnější hejna ouklejí. Jednu ouklej jsem nastražil na vyvěšenou s pomocí šestimetrové boloňky. Rybku jsem na malém háčku s patnáctkou vlascem spustil těsně pod hladinu. Bolen dlouho otálel, nakonec však neodolal a prohrál.

Šupinatý labužník

Možností, jak využít ouklej při lovu dravých ryb, je hodně. Na candáty bývá při lovu z loďky účinný třeba drop shot s mrtvou ouklejí. Podlouhlé olovo oťukává dno a rybka poskakuje kousek nad dnem.

candát
Candát chycený na ouklej. Foto: Zdeněk Hofman

Tančící ouklej konečně přilákala šupinatého labužníka. Ucítím ránu do prutu, zaseknu a drama začíná. Ryba zprvu bojuje hodně divoce. Všechny výpady naštěstí ustojím a po chvilce se v podběráku mrská nádherný candát okolo sedmdesáti centimetrů. Na zubatého predátora si posvítíme příště. Zkuste zatím nějakého chytit. Tak ať berou!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled