V rybí říši najdeme mnoho zajímavých druhů, které jsou uzpůsobeny různým podmínkám. Rychlost je pro mnohé z ryb životně důležitá. Jedna skupina potřebuje plavat rychle, aby unikla dravcům, druhá skupina naopak musí dohnat svou kořist, aby nebyla o hladu. Která ryba je ale nejrychlejší?

Text: David Štrunc, foto: autor, jidanchaomian, pixabay.com

Minule jsme se dozvěděli, že ryby mohou žít až v hloubce několika kilometrů. Nemají tam přirozené nepřítele, proto nepotřebují vyvinout vysokou rychlost. Jinak tomu je u pobřeží a ve sladkých vodách.

Nikoho asi nepřekvapí, že dravci jsou rychlejší než jejich kořist. Vítězem naší pomyslné olympiády by se stal plachetník atlantský. Tato až tři metry dlouhá ryba dokáže při lovu vyvinout rychlost 110 km/h. Pokud tuto rychlost srovnáme s nejrychlejším zvířetem světa, gepardem, zjistíme že plachetník je sice pomalejší, ale pouze o 10 km/h.

Rybáři určitě z videí a vyprávění znají bojovnost a rychlost tuňáka, který se snaží zbavit háčku zapíchnutého v tlamce. Tuňák však plave „pouze“rychlostí 70 km/h, což je téměř stejně rychle, jako téměř 10 tun vážící kosatka.

V českých vodách žádné rekordmany nehledejte. Za zmínku stojí štika, která umí vystřelit rychlostí 18 km/h.

Ptáte se, jak rychle umí plavat takový kapr? Budete pravděpodobně trochu zklamaní, je to pouhých 8 km/h. Plachetníkovi by sice neunikl, rybářům i přesto dělá radost svou bojovností a na naše poměry rychlými výpady.