Fotografie
katerinavankova014@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 24 hod
Fotografie
Zdeněk přidal úlovek Štika obecná...
před 24 hod
Fotografie
Jaromir přidal úlovek Amur bílý...
před 24 hod
Fotografie
auto-maulik@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Brian přidal úlovek Sumec velký...
před 24 hod

Rybolov na Krymu (4). Drak a královna

strunc 25. července 2019 1 komentářů

Foto: Foto: Oleg Jeremin

Zahraničí

Text: Oleg Jeremin

Jednou z nejnebezpečnějších černomořských ryb je ostnatec velký (Trachinus draco), přezdívaný mořský drak. Tato ryba miluje písečné dno. Umožňuje jí zahrabat se a čekat na kořist. Je nebezpečný především svými ostrými, jedovatými bodci na hřbetní a řitní ploutvi . Bodnutí dokáže způsobit silnou bolest, nevolnost a zvracení přetrvávající až několik hodin. Lidé se slabším srdcem mohou i zemřít.

Místní rybáři se živého draka vůbec nedotýkají. Po chycení ho nejdříve zabijí nějakým těžkým předmětem a teprve poté ho vyprošťují z háčku.

REKLAMA

cípal hlavatý
Foto: Oleg Jeremin

Královnou černomořského pobřeží ovšem zůstává cípal hlavatý  (Mugil cephalus). Cípalů tu žije hned několik druhů. Mezi nejrozšířenější patří loban, singil a ostronos. Traduje se, že cípal je velmi opatrná ryba, což není úplně pravdivé, jejich hejna se často objevují přímo mezi koupajícími se lidmi.

rybolov na pláži
Foto: Oleg Jeremin

Vrcholem sezony lovu cípalů je na konci srpna, kdy obrovská množství těchto ryb putují podél pobřeží a vyhledávají vhodné místo ke tření. Přes rok tyto ryby nevytvářejí tak veliká hejna. Hlavními způsoby rybolovu jsou plavaná a položená s podvodními splávky červené nebo zelené barvy, umístěnými přímo na háčcích. Tyto splávky činí  nástrahu viditelnější. I zde je bezesporu nejlepší nastražit mořského červa, kterého si rybáři opatřují v zátokách s jílovitým dnem za pomoci lopatek a sítka.

REKLAMA

Záběr cípala nebývá příliš razantní, rybář proto musí být při lovu pozorný. Délka lovených ryb se pohybuje kolem 30 až 50 cm, ale občas se chytnou i 80cm ryby.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. To je prevít ten ostnatec, nijak hezká ryba a ještě k tomu jedovatá. Četl jsem o ní, že se rány dají neutralizovat 10% roztokem čpavku, po ošetření bolest zmizí, u tamějších rybářů známá věc. Jinak nepředstavitelná bolest může odeznít i po 24 hodinách sama od sebe. A ten cípal mi připomíná našeho amura trochu.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled