Fotografie
Jiří přidal úlovek Štika obecná...
před 19 hod
Fotografie
p.kuj@seznam.cz přidal úlovek Candát obecný...
před 19 hod
Fotografie
Roman přidal úlovek Amur bílý...
před 19 hod
Fotografie
Soňa přidal úlovek Lipan podhorní...
před 19 hod
Fotografie
Soňa přidal úlovek Bolen dravý...
před 19 hod

Ryby, raci, žáby a jiní vodní živočichové v historii francouzské kuchyně

strunc 18. srpna 2020 1 komentářů

Poznávání

Ve středověku byla ve Francii převaha konzumace ryb sladkovodních, i když vysoký příliv se silným západním větrem umožňoval mořským rybám z oblasti La Manche připlout až do Paříže. Byli to zejména sledi a makrely.

Text: Pavel Šimek, foto: Pixabay

Pro úplnost je třeba uvést, že lidská strava se v historii, tak jako dnes, skládala z potravy živočišného a rostlinného původu a hub. V historické době až do nedávna převažovaly různé kaše rostlinného původu z pěstovaných plodin. Proto v letech neúrody, způsobených např. suchem, vznikaly ve vnitrozemí hladomory. Ale oblasti kolem mořského pobřeží měly v celé historii výjimečné postavení, protože se tam lovili a sbírali mnozí mořští živočichové, a tak zde lidé byli ušetřeni ničivých účinků hladomorů a epidemií, dokonce i běžných nemocí v důsledku své lepší zdravotní kondice.                                                                                                                            

REKLAMA

Lahůdky, které nikde jinde k mání nebyly

Vyhlášené ryby francouzského středověku byli úhoři z řeky Maine na západě Francie, parmy z okolí města Saint-Florentin jihovýchodně od Paříže, kde se stékají řeky Armance a Armancon a štiky z okolí města Chalon mezi Dijonem a Lyonem z řeky Saone.

Dále to byly mihule od Nantes a Bordeaux na západním pobřeží země, hrouzci z řeky Seine východně od Paříže z okolí města Bar-sur-Seine, jelec proudník z řeky Aisne severně od Paříže a konečně i kapři z rybníků v okolí města Bondy nedaleko Paříže.

REKLAMA

Během renezance se více rozšířila konzumace uzených sleďů, sardelí, platýsů, rejnoků a tresky merlang. Ale pořád to byly sladkovodní ryby, které na rybím trhu převažovaly. Pro ilustraci rybího trhu uvádím překlad části básně G. Corrozeta: Blasons domestiques z roku 1539:

Tam můžeme vidět úhoře a mihuli,
kteří se stanou úst a břicha kořistí,
čerstvý losos, kapr tlamičkatý,
tlustá štika, mořský jazyk neodolatelný,
sviňucha tučná, placka chutná,
dále jeseter a pstruh zamilovaný,
jeden vařený a druhý pečený,
pro povzbuzení lidské chuti k jídlu. 

V 15. století byla treska žádaná ryba pro nejvybranější stolování, i když označení královská ryba patřilo i jiným mnohým druhům vyhrazeným pro královský stůl (zejména delfín, jeseter a losos).

Když nastaly rybí hody

Širší rozšíření umění stolovat, jeho rafinovanost, náročnost a subtilní pořádek je ve Francii datováno 17. stoletím a potraviny původem ze slané i sladké vody a mokřadů v něm už mají své významné místo.

Od doby, kdy praktikování dnů půstu mizí, se stala spotřeba ryb méně významná než dříve. Avšak v posledních desetiletích se vlivem nových rybolovných, chovných a potravinářských technologií lov a spotřeba ryb a plodů moře nepředstavitelně mnohonásobně zvětšila. Dokonce je ohrožena existence mnohých druhů, protože nejen řeky a jezera mají své hranice, ale i oceány a moře, což nebylo při dřívějších rybolovných technikách tak patrné.

Naopak mnohé druhy zejména sladkovodních ryb jsou vzácné (ve Francii např. štika, siven alpský, placka, síh) a řada druhů je ohrožena na své existenci. Na tom se podílí hlavně regulace řek a jejich znečištění, abych jmenoval jen hlavní příčiny. Jiné druhy ryb jsou dnes zase využívány méně, např. úhoř a jeseter. Další druhy zase naopak slaví v kuchyních úspěchy – i díky akvakulturám, např. parmice nachová, morčák či okoun mořský a mořan zlatý.

Sardinky, tresky a ty další

K mořským rybám nejznámějších široké francouzské veřejnosti ale patří sardinky, treska, makrela, sleď a štikozubec. Druhy exotické přicházejí dnes na francouzský trh zejména z rybolovu u Afriky, Ameriky, v Tichém a Indickém oceáně. Celková konzumace ryb je ale ve Francii menší než v jiných středomořských státech, Japonsku či Skandinávii.

Raci byli na venkově konzumováni již ve středověku a později, během 17. a 18. století, se stali součástí luxusního stolování. Masivní vlna jejich obliby však přišla až ve století 19., načež se stali vzácnými a stále dražšími. Proto se vzácní raci servírovali vaření a sestaveni na talíři do pyramidy nebo se z nich připravovala račí polévka; z račího masa se dělaly i jitrnice.

Želvy

Další obětí gurmánství byly mořské želvy i evropská želva bahenní. Ta byla považována za postní jídlo. A snad mohu uvést i užovky, nazývané úhoři křovin, které dlouhou dobu sloužily na předměstích k přípravě různých jídel.

Žáby

Žáby, přesněji skokaní stehýnka, dříve velmi žádaná ve dnech půstu, jsou v zemi oblíbená už od středověku. Převážně se lovily dva druhy skokanů – skokan zelený a na jihu skokan Perezův –, ale i jiné druhy skokanů. Dnes se zmrazená a konzervovaná žabí stehýnka různých druhů dovážejí z mimoevropských států. 

Bilance mlsných jazýčků

Při bližším pohledu na historii a současnost biodiversity francouzské „vodní“ gastronomie můžeme bilancovat, kolik vodních či mokřadních druhů živočichů se v historické době ve větší míře jedlo nebo dodnes jí. Uváděné počty nezahrnují lokální speciality a exotické živočichy zámořských území Francie, kteří sloužili či slouží k přípravě chutných pokrmů, jako jsou krokodýli a kajmani a jejich vejce, ragú z hrocha či maso z jihoamerické kapybary, o které se říká, že kdo jednou jedl kapybaru, tak se do země stále vrací, a další exotická jídla.

Jde o kolem 100 druhů mořských ryb, 26 druhů sladkovodních, 67 druhů mořských měkkýšů, 21 mořských a pěti sladkovodních korýšů, 7 druhů hlavonožců, 6 ježovek, tři druhy mihulí, 3 mořských kytovců a dva druhy sumek. Dále to je bobr a introdukovaná nutrie a velké množství druhů vodního a mokřadního ptactva. Je třeba uvést, že řada z těchto druhů je dnes v nějakém stupni ohrožení, jsou chráněné a jejich lov či sběr je zakázán.

Někoho možná v úvodu článku překvapilo uvádění míst původu živočichů. Na místo původu potravin a na jednotlivá plemena hospodářských zvířat, což je objektem certifikace, jsou Francouzi konzervativně velice závislí, a to se týká také ovoce a zeleniny. Dokonce i certifikovaného krmiva pro zvířata, jako je např. kvalitní seno z nějaké vyhlášené oblasti.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Žábu bych ne strčil nikdy do pusy

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled