Někteří rybáři volají po prodloužení doby lovu v říjnu až do 24. hodiny, stejně jako je to od dubna do září. Předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner jim dal za pravdu.

Text: David Štrunc

Problematiku otevřela na svém facebookovém účtu skupina kaprařů Caprclassic. Kapři se podle nich v říjnu připravují na zimu a díky tomu jsou při chuti a oni by tak rádi u vody trávili čas s nahozenými pruty až do půlnoci.

Na dotaz odpověděl předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner. Ve své odpovědi předně poděkoval rybářům, že si uvědomují pokrok, který v denní době lovu nastal 1. 4. 2018, kdy byla denní doba lovu aktualizována do dnešní podoby. Uvedl také, že denní dobu lovu v ČR stanovuje prováděcí vyhláška k zákonu o rybářství č.99/2004 Sb.

Český rybářský svaz bohužel nemá kompetenci tuto vyhlášku měnit, to je v gesci Ministerstva zemědělství.

„Jedinou možností je Váš návrh, myšlenku zpracovat a připravit na vhodnou dobu, kdy se bude opět vyhláška novelizovat a předložit návrh k projednání na MZe. Tomu však musí nejdříve předcházet diskuze na svazové úrovni HO Rady ČRS, Rady ČRS zakončená shodou napříč ČRS i MRS,“ uvedl Hýbner.

„Osobně souhlasím, že dnes, když to tak vidím, bych byl pro model, aby se měsíc říjen posunul mezi měsíce, kdy je lov ryb povolen od 04 do 24 hodin. Nemám vůbec žádný problém toto téma na jednáních uvnitř svazu otevřít a podpořit ho,“ doplnil předseda Středočeského územního svazu.

https://www.facebook.com/dusan.hybner.5/posts/3979106615434708

Na závěr pak Dušan Hýbner uvedl, že se bude v letošním roce jednat o případných návrzích na změnu prováděcí vyhlášky (nejmenší lovné míry, ochrana ryb, hájení ryb…), změna denní doby v říjnu by se tedy mohla řešit společně s ostatními záležitostmi.

Jaký názor máte na prodloužení doby lovu v říjnu vy? Jste pro nebo proti?

Chtěli byste v říjnu stejnou denní dobu lovu jako v létě?

 • 96%
 • 4%

Nahrávání ... Nahrávání ...

Komentáře (11)

  • Zdravím,lovu ryb se věnují od svých 7 let, kdy jsem jako malý jezdil s otcem který me učil poznávat tento koníček, dnes mi je 40 let a chytám pořád, jen jsem před 12lety opustil stojatou vodu a přesunul se na řeku, tedy na Kolínské labe , k tématu 24 hod, pořád nechápu ,proč není možné chytat celoročně 24hod, vždyť voda a hlavní toky preci nikdo nevybudoval,a ryby si myslím tam také byly,tak proč pořád někdo říká že jim to patří, a pokud ano ,tak se musí začít starat ne jen o vodu ale i o okolí, věcné problémy s byvaky,proč tedy se prodávají rybářské byvaky, když to někomu vadí a řeší se ze u vody nesmí stanovat a podobně ,platíme čím dál více peněz za povolenky, tak trošku musí ustoupit ,jinak to dopadne tak ,že rybáři začnou jezdit na soukromé reviry,a to fakt nechceme,za ty roky co chytám, nevěřím že na soukromém revíru ty ryby které tam jsou tam někdo nekoupil a nebo neodváží z tak zvaných našich vod, byl to kdysi obrovský byznys a věřím ze i teď je ,to je potřeba hlídat, pak budou krásné ryby všude a my si konečně chytnem třeba i životní úlovky ,s pozdravem Vašek z Kolina

 1. Lov 24h non-stop by měl být stanovený celoročně (jako je to v mnoha ostatních státech), nevidím jediný důvod proč by to tak nemohlo být,ano s říjnem souhlasím,ale jsou to jen malé krůčky, které sice někam vedou,ale mohou se alespoň v tomto případě obejít jedním velkým, a rovnou navrhnout celoroční lov 24h. Chtěl bych slyšet jeden jediný smysluplný důvod, proč to tak nejde.

 2. Omezená doba lovu pouze vyhání od vody poctivé rybáře a dává o to větší prostor pytlákům. V omezení doby lovu nevidím žádný přínos, jsem pro 24hodinový rybolov, jako je tomu ve většině států. Rovněž je naprosto nepodložený téměř půlroční zákaz přívlače. Nehledě na to, že už není ani téměř kde vláčet, zákaz je skoro na všech revírech. Jsem konkrétně z blízkosti Mělníka a když pominu regulované Labe a Vltavu, tak je povolena přívlač tuším na čtyřech revírech v okruhu 30km, vláčkaři se na ně často ani nevejdou a břehy jsou zdupané jako od stáda slonů. Může mi někdo fundovaně odpovědět, proč je skoro všude zákaz přívlače? Více revírů pro přívlač by vedlo k optimálnějšímu rozložení rybářů u nich. V poslední době přišlo na chuť přívlačí obrovské množství rybářů a na jejich počty není nijak reagováno. Většina zákazů a omezení se dotýká pouze poctivých rybářů, na ty nepoctivé nemají absolutně žádný vliv.

  • Udělal bych dvě povolenky, jednu pro nonstop 24h celoročně, třeba za 7.500 tisíce a pak standartni a bylo by vyřešeno,l. Ten kdo miluje rybarinu a ryby pouští, by přispěl více na zarybňování atd. Když tam někdo chce sedět v zimě, mrazu proč ne.

 3. Lepší jak nic. Ale nechápu proč není 24h doba lovu. Při lovu sumcu je opravdu pakarna stahovat bojky o půlnoci a znova ve 4 h ráno zavazet. O dalekých zakázkách na kapry ani nemluvím.

 4. Ano taky bych rovnou zavedl na určitých revírech povolenou dobu 24 hod (non-stop) , ale jen na úsecích (místech) toho daného revíru kde je možno bezproblémový přístup rybářské stráže k lovícím nejlépe vozidlem nebo lodí. Narážím na soukromé oplocené pozemky, ze kterých se kradou trofejní ryby ze svazových revírů. Byl bych rád kdyby v MRS vzniklo těchto revírů (non-stop) co nejvíce cca 10-15. Aby se tlak sportovních rybářů rozptýlil na více revírů a nebylo to tak, že všichni budou jezdit jen na jednu vodu. A za chvíli se to nebude líbit místním lidem a budou chtít všemožné zákazy v podobě obecní vyhlášky.
  Proč zákaz bivakování??
  Zřídit poplatek (nejlépe v dnešní době aplikací) za 1 bivak/1 noc 50 Kč. Příklad třeba Dyje 5, někde povoleno bivakování je a někde ne. Víte jaký by byl příjem peněz do obecní kasy. Mohli by vytvořit pracovní místo na obci pro jednoho člověka, který to bude kontrolovat spolu s policií a když to bude v nepořádku (nezaplacený poplatek za bivak, nepořádek kolem lovného místa, atd) dle čísla členského průkazu po dobu 3 let nebude možno si toto povolení zakoupit + adekvátní pokuta.
  My rybáři by jsme byli klidní, užívali si chytačku a neřešili problémy že přijde RS a nebo policie a budeme poučováni nebo pokutováni za bivak.
  Dále k povolenkám.
  Proč my sportovní rybáři máme platit víc. S tím nesouhlasím. My za platíme více, svaz třeba použije peníze na větší zarybnění a ti co zaplatili málo mají možnost si odtahat více ryb od vody?? BLBOST.
  Udělal bych 2 povolenky.
  Jedna s názvem sportovní rybář. Cena stejná, 3-5 ušlechtilých ryb za rok, doba lovu 24 hod celoročně na určitých revírech. Povinná výbava ohraničená podložka pod rybu (nee jen matraci), velikost ramene podběráku 90 cm a výše, kvalitní sak na vážení s plováky, apod.
  A druhou bych ponechal takovou jaká je. Cena stejná, počet ryb, dobu lovu, povinná výbava vše podle stávajících podmínek výkonu rybářského práva.
  Doufám že snad někdy v budoucnu tomu tak bude. Nemusí doslova, ale snad souhlasíte s tímto možným příkladem jak by to mohlo vypadat a hlavně fungovat jak ze strany svazu, tak i ze strany nás rybářů a k jeho dodržování.

Napsat komentář