Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Stanislav Pernický opět píše politikům: Splňte předvolební sliby ohledně šetření otrávené Bečvy!

Marek iRybářství 12. září 2022 0 komentářů
Stanislav Pernický

Stanislav Pernický, foto: archiv

Novinky

Předseda MO ČRS Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický je ikonou boje za nezávislé vyšetřování ekologické katastrofy, která 20. září 2020 postihla řeku Bečvu. Obává se, že i nová politická garnitura zamete kauzu Bečvy pod koberec.

text. Marek Kožušník

Oznamovatel otravy Stanislav Pernický proto včera poslal další otevřený dopis vrcholným vládním a ústavním činitelům (o předchozím otevřeném dopise jsme psali zde). Žádá v něm, aby politici konečně začali naplňovat své předvolební sliby.

REKLAMA

Podle Pernického je zde celá řada aktivit, které je nutné řešit: Vodní zákon, zákon o předcházení ekologické újmě, pravidla krizového řízení, IZS, ale také zmapování všech výústí na Bečvě a zpracování jejich „rodných listů“, aby bylo jasné, co, kde, odkud a kam teče.

Pernický byl mezi prvními, kteří 20. září 2020 dorazili k otrávenému úseku řeky. Společně s dalšími rybáři se podílel na výlovu více než 40 tun uhynulých ryb a dodnes pomáhá s obnovou života v Bečvě. Několikrát veřejně prohlásil, že bude bez ustání bojovat za odhalení viníka otravy. Opakovaně vystupoval v médiích, na odborných plénech i před policií a poslanci. Snažil se předkládat pohled na věc opřený o desítky let rybářských zkušeností i pozorování v místě a přispět k objasnění případu.

REKLAMA

Stanislav Pernický dokonce loni získal Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí. Byl oceněn za podíl na likvidaci následků ekologické havárie na Bečvě, obnově řeky a za své vystupování v souvislosti s vyšetřováním otravy.

Plné znění dopisu, který Stanislav Pernický poslal vrcholným vládním a ústavním činitelům (redakce iRybářství jej má k dispozici):

Vážená paní předsedkyně, vážená paní ministryně, vážení pánové ministři, vážení pánové poslanci.

Za necelých 10 dnů to budou dva roky od tragické havárie na řece Bečvě, která na 40 km toku zničila téměř veškerý život v řece. Když jsem Vás začátkem tohoto roku žádal, abyste ke cause Bečva zřídili opět parlamentní vyšetřovací komisi a posunuli se tak v řešení tohoto smutného případu o kousek dál, ubezpečovali jste mě, že tato komise již není potřebná, protože jste schopni se mezi jednotlivými ministerstvy domluvit, když jsou obsazena zástupci koalice SPOLU, leč stále se nic neděje…

Je mi naprosto jasné, že v situaci, kdy se tato kauza pohybuje mezi soudy a státním zastupitelstvím ministerstva zřejmě nic nezmůžou, ale je tu celá řada dalších aktivit, které je potřeba řešit… Vodní zákon, zákon o předcházení ekologické újmě, pravidla krizového řízení, IZS, ale také a možná hlavně zmapování všech výústí na Bečvě a zpracování jejich „rodných listů“, aby bylo jasné co, kde, odkud a kam teče. Ale je tady také ČIŽP, kde dále spokojeně sedí na své židli ředitel Geuss nebo stejně klidně na MŽP působí pan Pallós – lidé, kteří v této cause selhali. A stále se nic neděje… Veřejnost je již téměř přesvědčena, že nová politická garnitura zamete Bečvu pod koberec, tak jak se o to snažila minulá vláda.

Chápu také, že v současné době, ve které se nacházíme – předsednictví EU, Ukrajina, hyperinflace, růst cen energií, pohonných hmot a další se může Bečva jevit jako druhořadá záležitost, ale věřte mi, že skupina, která se mnou na řešení případu Bečva spolupracuje, své úsilí na jeho objasnění nevzdá.

V této cause snad bylo již vše řešeno. Žádám Vás proto, abyste konečně začali naplňovat Vaše předvolební sliby.

Přeji Vám hodně sil

Adresáti dopisu Stanislava Pernického:

Ing. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně PS

Ing. Anna Hubáčková, ministryně životního prostředí

Marian Jurečka, místopředseda vlády ČR a ministr práce a sociálních věcí

Zdeněk Nekula, ministr zemědělství

Petr Gazdík, Starostové a nezávislí

JUDr. Pavel Blažek, ministr spravedlnosti

Ing. Stanislav Blaha, ODS

Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled