Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 23 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
včera
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Stovky velryb zabitých na Faerských ostrovech. Moře zrudlo jejich krví

strunc 23. července 2020 0 komentářů

Novinky

Tradiční festival na Faerských ostrovech opět rozdmýchal vlnu nevole. Po ukončení této kruté tradice volají ochránci práv zvířat. O jaký festival se jedná?

Text: David Štrunc, foto: news.com.au

Skupiny hájící práva zvířat truchlí nad ztrátou stovek velryb, které byly zabity na odlehlém severoatlantickém ostrově v kontroverzním festivalu, který má více než tisíciletou tradici.

REKLAMA

The whales are driven towards the shore, seen in this file photo from May 2019. Picture: Andrija Ilic/AFP

Každé léto lidé žijící na dánských Faerských ostrovech zabíjejí stovky velryb a delfínů. Dříve šlo o přípravu zásob masa na dlouhou zimu, je však něco podobného potřeba i v současnosti?

Festival Grindadràp probíhá tak, že lovci nejprve pomocí lodí zaženou hejno kytovců na mělčinu, kde je následně usmrcují pomocí kopí a oštěpů. Po skončení lovu zůstává moře zbarvené rudou krví.

REKLAMA

Při letošním festivalu bylo zabito 252 kulohlavců a 35 delfínů, informovala organizace Sea Shepherd, která se zabývá právy zvířat. „Je to barbarský čin,“ stojí v jejím prohlášení.

Faerské ostrovy leží přibližně na půli cesty mezi Norskem a Islandem. Každý rok propluje v blízkosti Faerských ostrovů více než 100 000 velryb, přičemž lovci zde uloví obvykle kolem 800 kusů ročně.

Proti této tradici se kromě Sea Shepherd ohrazují i další organizace. Například ORCA, která se snaží chránit velryby, delfíny a sviňuchy, psala ve svém příspěvku na Twitteru o vraždě: „Krásné rodiny kulohlavců byly brutálně zavražděny v dánských Faerských ostrovech, jsme z toho velmi zarmoucení… Budeme i nadále bojovat za ukončení tohohle nesmyslného krvavého sportu.“

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled