Výzkum ukázal, že rybaření je druhým nejvíce uvolňujícím koníčkem z dvaceti nejběžnějších volnočasových aktivit ve Velké Británii. Porazilo ho pouze pletení.

Text: David Štrunc, foto: pixabay

Data byla shromažďována organizací Diys (největší komunita pro kutily) několik týdnů. Do projektu byly zapojeno stovky účastníků, kteří si vyzkoušeli všechny aktivity a pomocí chytrých hodinek během nich sledovali svou srdeční aktivitu.

Rybolov způsobil 10% pokles srdeční frekvence, což signalizuje, že se při této činnosti lidé uklidnili a začali relaxovat.

Naopak jízda na kole vyšla nejhůř, protože způsobila ohromující 118,75% nárůst srdečního tepu.

„S takovým poklesem srdeční frekvence není divu, že se tolik lidí v současné době věnuje rybolovu. Zejména v době, kdy je většina lidí ve stresu kvůli nemoci covid-19,“ řekl mluvčí Diys pro anglingtimes.co.uk

Výsledky jsou však zkreslené, protože při zmíněné jízdě na kole se zvyšuje srdeční frekvence především kvůli fyzické námaze.

Můžeme předpokládat, že pokud by rybář montáž několikrát utrhl nebo by zapřáhl životní rybu, tep by se mu také radikálně zvýšil. Ale o tom už se studie nezmiňuje…