Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera

Testovali jsme: Kaprový prut z Decathlonu překvapí i zkušené rybáře

Marek iRybářství 24. dubna 2023 1 komentářů
kapr

foto: redakce

Komerční články

Dostal se nám do rukou kaprový prut od firmy Decathlon, Xtrem 900 Suprem 12 za 5 499 Kč. Otestovali jsme, jak si poradí s dlouhými hody, ale také při zdolávání kaprů.

text: redakce

Xtrem 900 Suprem 12 je vybaven šesti velkými Fuji K očky (první očko má 50 mm), pevným a lehkým Fuji DPS sedlem navijáku a blankem vyrobeným z 46T uhlíku, který prutu dodává rychlost, pevnost a příjemnou citlivost.

REKLAMA

První dojem

Prut má moderní design, krásný, pevný blank z 46T uhlíku s parabolickou akcí. Decentní černá rukojeť z EVA pěny se dá snadno omýt, při namočení neklouže a zbytečně prut nezatěžuje. Očka Fuji K jsou už od pohledu pevná a nepovolí ani při souboji s těmi největšími kapry. Velmi nás zaujaly piktogramy, které jsou umístěné na spodní straně prutu, kousek nad sedlem navijáku. V našich očích se jedná o revoluční myšlenku. Jakmile vezmete prut do ruky hned víte, že ideální zátěž na odhoz je 60–110 g, stejně tak se zde dozvíte ideální nosnost vlasce, se kterým byste měli lovit.

decathlon
foto: redakce

Tvrdé testování

K testování jsme přistoupili opravdu zodpovědně. Vzali jsem si několik různě těžkých olov a šli vyzkoušet, jak se s prutem hází a kolik toho vydrží. Olova o hmotnostech 60 g a 80 g je pro prut málo. Hodí se pro lov na menších stojatých vodách. Naopak 110 g se nám zdálo moc. Nejlepších výsledků jsme dosáhli se 100g olovem, v tomto případě se většina hodů blížila hranici 150 metrů.

REKLAMA

Vzhledem k parabolické akci a velkým očkům se s prutem hází velmi snadno. To je velká výhoda pro začínající kapaře, ale i pro ty, kteří se nechtějí u vody tolik nadřít. Pokud jsme házeli na vzdálenost 100 m, stačilo se s prutem jen zhoupnout, nebylo ani třeba dávat do hodu velkou sílu.

decathlon
foto: redakce

Prut má akci 3,25 lb. Zdál se nám trochu měkčí, ale je to pravděpodobně jen subjektivní dojem. Možná díky tomu si na něm však skvěle vychutnáte souboj s jakýmkoli kaprem. Citlivý blank vám do ruky přenáší každé máchnutí ploutví, každé zavadění vlasce o kámen či klacek.

Závěr

Prut Xtrem 900 Suprem nám zkrátka vyrazil dech. Je krásný, lehký, ladný, a přitom smrtící. Zároveň je snadno ovladatelný při dlouhých hodech, citlivý při zdolávání kaprů. Pokud bychom měli najít něco, co chybí, pak by to byl malý rozsah odhozových zátěží. Na větších řekách potřebujete občas použít i olova přes 150 g a podle výrobce byste neměli používat olovo těžší než 110 g. Myslíme si, že by to prut vydržel, ale drželi jsme se pokynů a těžká olova nezkoušeli.
Tento model se mezi pruty na kaprařinu opravdu vyjímá.

Decathlon nabízí i další varianty, které jsou dostupné na stejném odkazu: Suprem 9–270 cm; 3 lb • Suprem 10–300 cm; 3,25 lb • Suprem 13–390 cm; 3,5 lb. 

decathlon
foto: redakce
kapr
foto: redakce
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Tak ještě udělejte test s prutem 3,9 3,75 lb a budete ještě víc překvapený.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled