Fotografie
Hunter dal lajk úlovku od Michal...
před 12 hod
Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
Ondřej dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
sponer@apostolskacirkev.cz dal lajk úlovku od Jakub Anděl
včera

Tilapie místo antimalarik

strunc 16. října 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Jozef Májsky foto: autor

Jde o druhy, které jinak lidem v tropech nepřinášejí další užitek. Samozřejmě, že larvy moskytů představují zpestření jídelníčku i pro další druhy ryb. Je vcelku logické, že ideálními likvidátory komářích larev jsou ty druhy ryb, které mohou posloužit i jako potrava místních lidí.

Na základě této úvahy udělali dva vědci z keňského Nairobi pokus s tilapií – tlamounem nilským v západní části země. Ukázalo se, že v pokusných recipientech zamořených anofely se vysazené tilapie vypořádaly s jejich larvami za patnáct týdnů.

REKLAMA

Počet larev komárů Anopheles gambiae a A. funestus klesl za tuto dobu o 94 %. Protože tento druh tilapie, resp. příbuzné druhy žijí v Keni na mnoha místech, je na místě otázka, proč vědci objevovali už dávno známou skutečnost.

Protože chudí obyvatelé této východoafrické země trpící hladem loví mnohdy ještě nedospělé ryby, čímž výrazně omezují jejich reprodukci, měl jejich pokus zřejmě hlavně poukázat na nutnost systémových změn při využívání rybího bohatství sladkých vod v Keni a zdůraznit, že tilapie představuje kromě levného zdroje bílkovin pro místní lidi i významného pomocníka v boji s velice rozšířenou malárií.

REKLAMA

Jestli dokáží úředníci přijmout a hlavně v praxi uplatnit rázná opatření na zlepšení rybnatosti zdejších sladkých vod, je ovšem velice problematické, takřka ve hvězdách.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled