Fotografie
Josef dal lajk úlovku od Marek...
před 59 min
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Bohumil...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Lukáš...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera

Tisa. Malý klenot východního Slovenska, kde můžete ulovit i třímetrové sumce!

strunc 20. srpna 2020 0 komentářů

Kam na ryby

Z 966 km (jiné zdroje uvádějí 1300 až 1358 km) délky řeky Tisa patří Slovensku jen 5,6 km dlouhý úsek – a ještě jen pravý břeh. Tento největší levostranný přítok Dunaje pramení ve Východních Karpatech na Ukrajině a do Dunaje ústí u Nového Slankameni v Srbsku.

Text: Stanislav Géci, foto: autor

Najvětšími pravostrannými přítoky Tisy jsou Bodrog, Slaná a Hornád. Levostrannými pak Szamos, Kriš a Mureš. Plocha povodí má rozlohu 157 186 km2, z toho na Slovensku přibližně 30 km2. Průměrný přítok je 800 m3/s (minimální 200 m3/s a maximální až 4000 m3/s).

REKLAMA

Snad proto, že Slovensku z řeky patří tak málo, je Tisa mezi místními obyvateli, ale i turisty tak oblíbená. Lákavá je především čistá, na ryby bohatá voda.

Zážitek z lovu ryb umocňuje i fakt, že když lovíte u Malých Trakanoch, pokoušíte rybářské štěstí jen několik stovek metrů od oblouku řeky, kde se střetává hranice Ukrajiny, Maďarska a Slovenska a sleduje vás všudypřítomný kamerový systém Schengenu.

REKLAMA

Silným zážitkem je i každoroční „rozkvět“ řeky. Nad hladinou řeky se vyrojí miliony jepic, které po svatebním letu nakladou do vody vajíčka, své budoucí potomstvo, jež větší část života prožije v chodbičkách země na březích řeky.

Ale nejsou to jen samá pozitiva, která bychom mohli o této zajímavé řece vyprávět. V lednu roku 2000 Tisu postihla kyanidová havárie, kterou zavinila australsko-rumunská společnost na těžbu zlata – Esmeralda.

Rumunskými potoky se do řeky dostalo přibližně 100 000 m3 odpadních vod a kalů s kyanidem. Tisa se ale i přes tuto hrozivou pohromu vzpamatovala. Zdá se, že následky pro ichtyofaunu na slovenském úseku nebyly až tak katastrofální, jak to zpočátku vypadalo.

Sumci

Rybářský revír Tisa (4-2800-1-1) obhospodařuje Místní organizace SRZ v Čierne nad Tisou. I když Tisa byla v úlovcích sumce neprávem ve stínu Latorice a Bodrogu, fakta potvrzují, že před asi třiceti lety po opadnutí rozvodněné řeky našly děti velkého sumce v jedné prohlubni s vodou.

Když „kmen“ neuvěřitelně ožil, děcka zavolala jistého rybáře, který sumce z místa nálezu odvezl v žebřiňáku taženém koňmi. A to se ocasní ploutev sumčího obra ještě mrskala o zem, protože žebřiňák nebyl dost dlouhý. Sumec vážil přes 100 kg, jiný uhynulý zase 60 kg. Když rybáři lovili větší sumce, velmi často se stávalo, že jim utrhli i velmi silné udice. Proto ani neriskovali lov z lodi, aby je obři neodtáhli za hranice, protože za socializmu se každé svévolné překročení hranic tvrdě trestalo. I proto se zde sumcům, které nikdo moc nerušil, dařilo skvěle.

Před několika lety jistý rybář z Košic ulovil na úrovni velkotatranské pláže sumce o hmotnosti 72 kg. Na maďarské straně zase rybáři za pomoci sonaru objevili devět vousáčů, kteří měřili mezi 2,5-3 m. Též žili nedaleko pláže.

Velmi dobře se dařilo i rybářům, kteří se zaměřili na lov jesetera malého. Třeba v roce 2004 ulovili hned několik stovek kg jeseterů! Jenže po zpevnění břehu Tisy u Velkých Trakanoch jeseteři přišli o vhodný biotop s hloubkou vody kolem 20 m, kde se zdržovali v hlinitém břehu s bohatou zásobou larev jepic. Práce trvaly přes rok a dnešní břehy jsou zpevněné kamenným záhozem. Úlovek jesetera je zde v současnosti vzácný.

Dvanáct druhů ryb

Oficiální statistiky v posledních letech uvádějí 10-12 druhů ryb, které rybáři v Tise ulovili. V ramenech řeky dominovali kapr se štikou. V řece ulovíte i candáta, bolena, marénu, plotici, sumce i sumečka černého a další druhy. Podle statistiky je ale nejčastějším úlovkem karas stříbřitý, stříbrnou pozici zaujímá sumec velký.

Kde shánět informace?

Místní organizace SZR v Čierne nad Tisou má svůj web.

Městečko Čierna nad Tisou ničím speciálním turisty asi nezaujme, snad o něm můžeme říci, že je to velmi důležitý železniční uzel, překládková stanice ze států někdejšího SSSR, kde jsou širokorozchopdné koleje, a je proslulé také neblahou schůzkou politických špiček z bývalé ČSSR a SSSR v roce 1968, těsně před okupací.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled