Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 18 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Ryba s kaparovo...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Fotogalerie: Úk...
včera
Fotografie
Jiří okomentoval Jak na líny...
předevčírem

Učíme se v Třeboni: Květen a červen, období výtěrů kapra (2)

Marek iRybářství 24. července 2023 0 komentářů

Hypofyzace kapra. Foto: archiv školy

Poznávání

Generační ryby odlovujeme z matečních rybníků a následně je přemisťujeme do manipulačních rybníčků, kde můžeme pozorovat připravenost generačních ryb.

text: Petr Svatek

Následně se ryby rozdělí podle pohlaví a přemístí se do žlabů nebo bazénů v líhni. Některé líhně jsou vybaveny i ohřevem vody. Pokud ano, je možné zvyšovat teplotu vody každý den o 1 °C (do dosažení výtěrové teploty 18–20 °C).

REKLAMA

Nestihli jste předchozí díl? Tady je!
Učíme se v Třeboni: Květen a červen, období výtěrů kapra (1)

Před samotným výtěrem ryby hypofyzujeme. Tím zajistíme synchronizaci všech vytíraných ryb na určitý jeden den. V první řadě se jikernačkám a mlíčákům aplikuje tzv. přípravná dávka 10 % z celkové dávky. Tato dávka se aplikuje ráno, po 12 hodinách přichází na řadu dávka hlavní (90 % z celkové dávky pro jikernačky). Aplikujeme 3 až 4 mg. kg־1. Mlíčáci dostávají jen dávku přípravnou. Zhruba za 24 hodin od první hypofyzace můžeme vytírat.

V první řadě musíme ryby uspat. Nejčastěji se pro kapra používá hřebíčkový olej nebo Phenoxy-etanol. Po uspání se přechází k samotnému výtěru. Velmi důležité je osušení močopohlavní papily, aby nedocházelo k aktivaci pohlavních produktů vodou.

REKLAMA

výtěr kapra
Jikry s mlékem na lahvích. Foto: archiv školy

Rybám se masíruje břicho mírným tlakem od hlavy k močopohlavní papile. Jikry vytíráme do suché misky. Jakmile máme vytřené jikernačky, odebíráme mlíčí od mlíčáků. Následně jikry smícháme s mlíčím od většího množství mlíčáků (polyspermní oplození); tím zabráníme případné neoplozenosti od neplodné ryby.

Jikry a mlíčí se promíchá a následně se přilévá voda pro aktivaci spermií (pohyb) a jiker (bobtnání). Pohyblivost spermií u kapra se pohybuje okolo 90 vteřin. Pohlavní produkty se nechají v klidu 3 až 4 minuty.

výtěr kapra
Odlepkování jiker. Foto: archiv školy

V další fázi přecházíme k odlepkování jiker. Nejčastěji se provádí plnotučným kravským nebo sušeným mlékem. Odlepkovací roztok se také může rovnou použít jako oplozovací. Při odlepkování se jikry promíchávají ručně, zhruba 30 až 40 minut podle lepivosti. Následně se jikry spolu s roztokem přelévají na inkubační (Zugské) láhve. Láhve plníme zhruba z jedné třetiny.

Zde se jikry odlepkovávají zhruba další hodinu. Následně se do jiker vpustí čistá voda a jikry se propláchnou. Proud vody musí být mírný, aby nedocházelo k nadměrným otřesům a poškození zárodku v jikře. V této fázi dochází k inkubaci jiker. Doba kulení při teplotě 20 °C nastává po třech dnech od oplození.

výtěr kapra
Výtěr jikernačky. Foto: archiv školy

Po vykulení se následně plůdek přepouští do tzv. kolébek z uhelonu zavěšených ve žlabech. V těchto kolébkách jsou březové větvičky, na kterých je larva plůdku kapra zavěšená pomocí lepkavé žlázy na temeni hlavy, a to zhruba 4 dny.

Následně dochází k rozplavání, balení do PV vaků a vysazování do plůdkových výtažníků. Při samotném vysazování se musí dbát na vyrovnání teploty vody. Pytel položíme zhruba na 20 až 30 minut na vodní hladinu vysazovaného rybníka. Po vyrovnání teploty postupně přiléváme do pytle vodu, abychom vyrovnali i chemizmus pH, kyslík aj. Následně můžeme plůdek vysadit.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled