Fotografie
Hunter dal lajk úlovku od Michal...
před 13 hod
Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
Ondřej dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
sponer@apostolskacirkev.cz dal lajk úlovku od Jakub Anděl
včera

Učíme se v Třeboni. Lipan v České republice

strunc 28. ledna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: JS foto: archiv školy

Náš jediný zástupce lipanovitých ryb vyžaduje velmi kvalitní životní prostředí. Vyhledává pouze výše položené toky s velmi čistou a chladnou vodou. Dále je náchylný na množství rozpuštěného kyslíku ve vodě, které by mělo dosahovat procentuální nasycenosti i přes 100 %.

Jakýkoliv z těchto zmiňovaných faktorů je limitující a může být při nedostatku pro lipana podhorního smrtelný. Tyto konkrétní požadavky na kvalitu vody dokonce vedly až k pojmenování lipanového rybího pásma.

REKLAMA

Překážky

Dalším problémem jsou i regulace vodních toků a příčné bariéry. Jde o nejrůznější úpravy, stavby a přestavby vodních toků. Tyto zásahy ryby přímo ovlivňují a mění jejich životní prostředí. Například dochází ke změně reliéfu břehových partií, oteplování vody, zmírnění proudu, ztráty úkrytů, nedostatek vegetace, snížení obsahu kyslíku a usazování sedimentu.

S regulací vodního toku je navíc i spojena omezená nebo znemožněná možnost migrace. Lipan však vyžaduje nepřerušovanou migraci i v rozsahu několika kilometrů. Opět všechny tyto faktory lipana podhorního přímo limitují a mohou vést až k jeho vymizení.

REKLAMA

Zřejmě nejhorším faktorem úbytku lipana je však na některých lokalitách nadměrný výskyt rybožravých predátorů. Převážně jde o kormorána velkého a norka amerického. Těmto predátorům se přisuzuje až 100% úbytek lipana podhorního v lokalitách s potvrzeným výskytem těchto predátorů. Tento fakt je například prokázán na částech řeky Blanice, kam je lipan pravidelně vysazován a monitorován.

Spojení výše zmiňovaných faktů je velmi závažné a lipana podhorního v našich volných vodách zabíjí. Proto už bylo založeno několik záchranných chovů, které populace lipana cíleně podporují. Drží například generační hejna, produkují potomstvo, lipana odchovávají a vysazují do předem zvolených toků. Vždy by se mělo však jednat o toky, kde byl tento druh historicky zaznamenáván.

Umělý výtěr

Umělý výtěr není u lipanů snadný. Například jiker je mnohdy jen velmi malé množství. Průměrná jikernačka uvolňuje kolem 2000 jiker a pro obnovu populace je tak třeba více kusů generačních ryb. Jikry navíc patří k velmi citlivým na otřesy nebo jakékoliv výkyvy v kvalitě vody. Navíc samotný stres při umělém výtěru je pro některé generační ryby náročný a může vést až k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu.

Bohužel, lipan je tak celkově velmi choulostivým druhem a jeho chov se dá považovat za složitý a v některých méně vhodných lokalitách dokonce až za nemožný. Náročnost však není pouze z ohledu požadavků ryb, ale záchranné chovy vyžadují i poměrně vysokou finanční náročnost, jež není zanedbatelným faktorem.

Navíc pokud takto složitě získané ryby znovu vysazujeme do toků, které se vzhledem k nejrůznějším zásahům pro jeho chov již nehodí, tito jedinci opět nemají prakticky žádnou šanci na přežití.

Snažme se lipana podhorního podporovat správnými způsoby. Neničme toky, nezatěžujme vodu a tento druh podporujme tam, kde opravdu může žít. Jedná se přece o jednu z našich nejkrásnějších ryb, která nám ještě zbyla. Vraťme jí její životní prostředí a z minulých chyb se poučme.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled