Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 24 hod
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Učíme se v Třeboni: Přírodní vlivy ovlivňující rybářské úspěchy (2)

Marek iRybářství 8. února 2023 0 komentářů
candát

Candát chycený v parném létě za vysokého tlaku. Foto: Petr Svatek

Poznávání

Ve druhém díle se zaměříme na tlak vzduchu, intenzitu světla a polohu měsíce. Především tlak vzduchu a poloha měsíce bývá pro rybáře těžkým, skoro až nevysvětlitelným oříškem.

text: Petr Svatek

Tlak vzduchu ovlivňuje schopnost vody vstřebávat kyslík ze vzdušného okolí. V praxi to znamená, že čím vyšší je tlak, tím více je kyslíku ve vodě. Naopak při nízkém tlaku má kyslík tendenci z vody rychle unikat. V rybářské praxi to ale neznamená, že když bude tlak vysoký, budou ryby více brát. Často tomu bývá naopak.

REKLAMA

Především v letních parných měsících bývá vysoký tlak pro kapra nežádoucí a vede k nechutenství a apatii. Naopak v podzimním čase nebývá vysoký tlak problémem u kapra ani candáta. Všeobecně ale platí, že tlak musí být dlouhodobě stálý bez náhlých výkyvů. Naopak postupné klesání tlaku v letních měsících má na ryby a především kaprovité ryby blahodárný účinek a jejich aktivita rychle stoupá.

Ohledně intenzity světla se potřeba rozdělit ryby do tří kategorií. V první kategorii jsou ryby s noční aktivitou či aktivitou se soumrakem a rozedníváním (úhoř, candát). V druhé jsou ryby se zcela ryzí denní aktivitou (štika, ouklej). A v třetí jsou ryby s aktivitou ve dne i v noci (kapr, cejn).

REKLAMA

Existují pochopitelně i revíry, ve kterých zabírají candáti výhradně přes den a někdo ulovil štiky i v noci. Na některých vodách berou velcí kapři především v noci (to přisuzuji velkému rybářskému tlaku; mazané ryby zvolí krmení v noci, kdy je klid a hlavně toho moc nevidí).

rybaření
Pět dní bez záběru za vysokého tlaku v období Velikonoc. Foto: Petr Svatek

Intenzitu světla hodně ovlivňuje samotné zakalení vody, které vede ke snížené viditelnosti a menší ostražitosti ryb. To je prostředí, které může vyhovovat candátům, což se potvrdilo i ve studiích intenzivního chovu candáta – ryby se zvýšeným zákalem lépe přijímaly krmivo a rostly tak rychleji.

Poloha měsíce má za následek slapové jevy. Tyto přírodní procesy jsou výsledkem působení přitažlivých sil mezi měsícem a zemí a u mořských vod se projevují jako příliv a odliv. Je tedy možné, že sladkovodní ryby na tyto jevy také reagují. Do celé problematiky nesmíme zapomenout zahrnout také úplněk a nov. Někteří rybáři tvrdí, že pro rybolov nejlepší je úplněk a jiní tvrdí opak.

sumec
Sumec ulovený při novu. Foto: Petr Svatek

Z mých rybářských zkušeností vyplývají dvě skutečnosti. V té první si rybáři musí uvědomit právě již zmiňovanou intenzitu světla. Například sumec a úhoř velice negativně vnímají intenzitu světla úplňku. Nedá se říci, že tyto ryby o úplňku nezaberou, ale s největší pravděpodobností to budou ojedinělé záběry.

Kapr na některých revírech zabírá spíše o úplňku a na jiných zase o novu. Domnívám se, že ryby zvyklé na hluk a osvětlení nemají takový problém s tím, když je v noci vidět takřka jako ve dne. Naopak u menších zapadlých řek a na revírech, kde je nerušený klid, jsou kapři a amuři při úplňku velmi obezřetní a početnost záběrů velmi klesá.

Na závěr je potřeba upozornit na fakt, že jak příčiny popsané v tomto článku, tak příčiny z prvního dílu se navzájem ovlivňují. Nelze proto kategoricky říci, že ten který den má vhodné parametry pro úspěšný lov tohoto druhu ryby. A jak se v neposlední řadě říká, výjimka potvrzuje pravidlo. Petrův zdar!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled