Fotografie
Jaroslav okomentoval Steak z tuňáka...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika (candát) ...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapří steak...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 2 hod

Učíme se v Třeboni: Rozdělení rybníků

Marek iRybářství 4. srpna 2023 0 komentářů
Rožmberk

Průtočný Rožmberk. Foto: Petr Svatek

Praxe

Rybník je uměle vytvořená nádrž sloužící k chovu ryb. Podmínkou je, aby byl vypustitelný. Chov ryb je primární funkcí, ale zastává i další vedlejší, například retenční, krajinotvornou, rekreační, klimatickou, protierozní nebo zabraňuje povodním. K chovu ryb musí rybník splňovat několik kritérií.

text: Petr Svatek

V první řadě musí být úživný a disponovat dostatkem vody po celé roční období. Důležitá je absolutní vypustitelnost a slovitelnost. Samozřejmostí je jeho dobrý technický stav. Většina rybníků bývá zasazená v nějaké rybniční soustavě.

REKLAMA

Rybníky se dají rozdělit podle různých hledisek – např. podle polohy na rybníky vrchovinné a nížinné. Vrchovinné rybníky bývají méně úživné s kratší vegetační dobou (kvůli nižší průměrné teplotě vody). Tyto rybníky jsou méně vhodné pro chov kapra. Naopak rybníky nížinné jsou teplé a úživné.

rybník
Náhodnový úživný rybník, foto: Petr Svatek

Podle okolí: rybníky luční, polní, návesní, lesní. Název zde napovídá, kde se rybník nachází. Nejméně úrodné jsou lesní rybníky s kyselejší a chladnější vodou. Naopak polní rybníky jsou velmi úrodné díky splachům z polí, které s sebou nesou hnojiva. Rybníky návesní často slouží k dočišťování biologicky zatížených odpadních vod.

REKLAMA

Podle hlavní chované ryby: rybníky pstruhové a kaprové. Do pstruhových rybníků spadají především rybníky vrchovinné, které jsou málo zabahněné, mají tvrdé dno (s čistou vodou a větší průhledností) vhodné pro chov síhů a lososovitých ryb. Naopak rybníky nížinné jsou teplé a vyznačují se větším množstvím bahna – jsou proto vhodné pro chov kaprovitých ryb.

štika
Štika v pramenitém rybníku, foto: Petr Svatek

Do skupiny rybníků dělené podle vedlejších úkolů spadají rybníky požární, závlahové, biologické, usazovací (sedimentační), rekreační, zásobovací pro užitkovou vodu.

Podle způsobu napájení: rybníky náhonové, průtočné, nebeské a pramenité. Náhonové rybníky jsou nejvhodnějšími rybníky pro chov ryb, protože jsou napájeny stokou, která přivádí vodu z nějaké řeky. Voda je dostatečně prohřátá a bohatá na živiny, s dostatkem kyslíku a se stabilní teplotou.

rybník
Hejtman, foto: Petr Svatek

Na Třeboňsku je například rybniční soustava napájená Zlatou stokou. Voda je absolutně regulovatelná a rybník se může kdykoliv napouštět a vypouštět. Z rybářského hlediska se říká „voda v ruce“.

Průtočné rybníky jsou přímým opakem náhonových rybníků. Leží přímo na nějakém potoce nebo řece a voda jimi protéká. To má za následek odplavování živin a přirozené potravy, která se v rybníku vyskytuje. Problémem je, že do rybníka často s přitékající vodou doputují i nežádoucí druhy ryb v neznámém počtu a velikosti.

rybník
Staňkov, foto: Petr Svatek

Tyto rybníky dohání svůj handicap obvodovými stokami a zpravidla musí být opatřeny bezpečnostními přelivy proti zvýšeným průtokům. Jedním z takových rybníků je například Rožmberk.

Nebeské rybníky nemají žádný stálý přítok a jsou závislé na srážkách, které do rybníka doputují stokami. V suchých obdobích trpí na nedostatek vody. To má za následek zvýšené riziko kyslíkových deficitů a zarůstání rybníka porosty.

rybník
Munický rybník, foto: Petr Svatek

Tyto rybníky jsou zpravidla úživné. Nejčastěji se používají pro odchov plůdku a násady. Často musejí být sloveny před vypuknutím teplých letních dnů, kdy dochází k úbytku vody a kyslíkovým deficitům z důvodu tlení přebytečných porostů. Tyto rybníky nejsou vhodné pro komorování ryb.

Pramenité rybníky mají napájení vody z pramene přímo v rybníce nebo v těsné blízkosti nad rybníkem. Podzemní vody obsahují často nežádoucí sloučeniny železa a solí, které rybám nedělají dobře. Podzemní voda je studená a málo kyslíkatá. Pokud je přítok nad rybníkem, dá se kyslíková bilance zlepšit jízky, které vodu prokysličí. Všeobecně jsou tyto rybníky nevhodné pro chov kaprovitých ryb z důvodu malé úživnosti. Pokud podzemní voda neobsahuje nežádoucí sloučeniny, využívají se tyto rybníky k chovu pstruhů a síhů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled