Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 7 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 7 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 18 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 23 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod

Učíme se ve Třeboni. Co se teď děje na rybnících? Umělý výtěr kapra

strunc 2. května 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Miloš Nekola

Zpočátku se rybáři potýkali s problémem lepivosti jiker. Problém s odlepkováním jiker nejprve řešili tak, že jikry lepili na rámečky a ty se následně kulily v bazénech. V 70. letech byly vyvinuty použitelné odlepkovací roztoky.

Oplozenost se pohybuje přes 90 %. Generační ryby slovíme na jaře a převezeme je do matečních rybníků. Mateční rybník by měl být menší, pod dohledem a dobře vypustitelný. Chování generačních ryb sledujeme. Jakmile začnou jezdit v párech, rybník je nutno slovit a generační ryby převézt na líheň. Pokud není ještě ryba zcela připravena k výtěru, ponecháme ji na dozrání v manipulačních rybníčcích. Připravená ryba má měkkou břišní dutinu a je možno ji hypofyzovat.

REKLAMA

Hypofýza je součást mezimozku a jedná se o nadřazenou žlázu s vnitřní sekrecí. Nachází se v tureckém sedle kosti klínové. Velikost má cca 3 mm u 2kg ryby.

Proč vůbec hypofyzujeme? Abychom časově sjednotili výtěr a urychlili dozrávání pohlavních produktů v poslední fázi. První dávka se dává jikernačkám i mlíčákům 24 hodin před výtěrem. Každé rybě dáváme jednu hypofýzu, kterou rozetřeme v třecí misce a rozpustíme ve fyziologickém roztoku. Ten pak s hypofýzou aplikujeme injekcí do důlku u břišní ploutve nebo do hřbetní svaloviny. Při první dávce jikernačky zvážíme, označíme a zašijeme močopohlavní otvor. Druhou dávku aplikujeme pouze jikernačkám, a to 8–12 hodin před výtěrem (2–4 mg na kg živé hmotnosti).

REKLAMA

Výtěr probíhá německou suchou metodou, s mezijikernou tekutinou do suché misky. K vytřeným jikrám přidáme mlíčí od několika mlíčáků. Mlíčí a jikry důkladně promícháme. Po přidání vody nebo vody ředěné s mlékem začíná oplození. Asi po pěti minutách je nutno začít odlepkovávat jikry pomocí mléka.

Odlepování má dvě fáze: Nejprve v misce mícháme jikry rukou nebo stěrkou. Jikry bobtnají, takže postupně přidáváme mléko. Jakmile se sníží lepivost, pokračuje odlepování mlékem v zugských lahvích, kam umístíme okolo půl milionu jiker. Promíchávání zajistíme vzduchem. Zhruba po hodině vzduch zastavíme a pustíme vodu. Mléko je odplaveno a začíná inkubace jiker. O tom snad zase příště.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled