Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Pod hlad...
před 12 hod
Fotografie
Radek okomentoval VIDEO: Pod hlad...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Navnada...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Šňůra na feeder...
předevčírem
Fotografie
Radek okomentoval Na revírech Rep...
předevčírem

Učíme se ve Vodňanech: Anestezie u ryb

Marek iRybářství 30. května 2021 0 komentářů
ryby v kádi

foto: Drahoslav Smékal

Poznávání

Obecně se anestezie neboli znecitlivění organizmu provádí u lidí za pomocí různých anestetik. Tyto látky se používají především v lékařství, nejčastěji např. ve stomatologii nebo při operaci pro lokální znecitlivění, při němž je pacient při vědomí.

text: Karel Pícha

Anestezie u ryb v českém rybářství probíhá hlavně z důvodu manipulace především s generačními rybami ve výtěrovém období. Dalším důvodem užití těchto látek je přeprava ryb, hlavně akvarijních. Jde hlavně o snížení stresu a rizika mechanického poranění.

REKLAMA

Aplikace anestetik závisí na různých vedlejších proměnných. Mezi ně patří teplota vody. Pokud je vyšší, jsou účinky anestetik rychlejší. Dále záleží i na věku a velikosti ryb. Čím mladší jsou, tím jsou anestetika účinnější.

Jak anestetika působí na rybí organizmus?

Jsou čtyři fáze. Fáze klidová: Ryba je v typickém postavení, dýchání je normální a reflexy nejsou oslabené. Fáze excitační: Ryba je v typickém postavení, ale už má oslabené reflexy a přestává se vyhýbat překážkám, má zrychlené a nepravidelné dýchání. Této fází se říká také fáze neklidu.

REKLAMA

uspaná ryba
foto: Drahoslav Smékal

Fáze uklidnění a imobilizace: Pohybová aktivita se snižuje, dýchání je opět klidné a pravidelné, ryba dýchá velmi zhluboka. Pomalu se obrací na bok a pozvolna ztrácí obranný reflex. Fáze narkózy: Mozek se velmi utlumí, bolest ryba nevnímá. Ztratí veškerý pohyb a všechny reflexy. Je obrácena na bok.

Nejčastěji používané přípravky

Hřebíčkový olej: Pochází z listů, stonků a poupat stromu Eugenia. Funkční složkou oleje, která vyvolává anestezii, je látka eugenol. Olej je neškodný pro člověka i pro ryby. Používá se v dávce 0,033 ml na 1 l vody. Tato dávka se musí přesně dodržet, jelikož zvýšení koncentrace může vést až k úmrtí ryby. Opakovaná anestezie v hřebíčkovém oleji je pro ryby zdravotně nezávadná. Tato látka se do těla dostává především přes žábry a také přes kůži ryb.

MS 222: Jde o bílý prášek, je výborně rozpustný ve vodě. Podobně jako u hřebíčkového oleje si musíme dávat pozor na koncentraci roztoku, která je 30 mg na 1 l vody. Anestezie nastupuje do tří minut. Přípravek se musí skladovat v dobře větrané místnosti a jeho roztok se musí použít ihned po jeho namíchání. Důležitým momentem je tzv. hladovka, což znamená, že by se mělo vysadit krmení ryb po dobu 12 až 24 hodin před aplikací.

ryby v sádce
foto: Drahoslav Smékal

2-phenoxyethanol: Jedná se o olejovitou neprůhlednou kapalinu. Používá se těsně před výtěrem v koncentraci 0,40 ml na 1 l vody. Anestezie nastává během 5 – 10 minut, zotavení do původního stavu trvá 10 minut. Vstřebává se také přes žábry a kůži.

Ostatní přípravky

Mezi ně patří například Propiscin, Quinaldin anebo Propoxat. Obecně platí, že po aplikaci anestetik a provedení konkrétního zákroku (výtěr, značení, měření ryb apod.) musí být ryby vráceny neprodleně do kvalitní čisté vody, kde proběhne jejich zotavení.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled