Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
předevčírem
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
předevčírem

V Chrudimce sesbírali rybáři 60 kg uhynulých ryb

Marek iRybářství 6. září 2021 0 komentářů
ryby

foto: MO Hlinsko

ČRS a MRS

Na řece Chrudimce u obce Vítanov pod čističkou zasahovaly celé nedělní odpoledne dvě jednotky hasičů. Došlo zde k úhynu více než 60 kg ryb. Podle místních rybářů se podobné otravy v těchto místech bohužel stávají pravidelně.  

text: Marek Kožušník

„I když na hladině nebyly žádné známky znečištění, přesto byly nataženy norné stěny.  Pod mostem ve Vítanově byly odchyceny všechny mrtvé ryby. Hasiči po celou dobu zásahu spolupracovali s pracovníky životního prostředí, Povodí Labe, starostou obce, pracovníky Vodovodů a kanalizací, policisty i rybářským svazem,“ uvádí tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

REKLAMA

otrava řeky
foto: MO Hlinsko

„Nic bližšího zatím nevíme,“ říká pro iRybářství Petr Matyášek, hospodář MO Hlinsko. „Řeší to Česká inspekce životního prostředí, uhynulé ryby šly na rozbor. Vzorek vody není, protože ryby byly nalezeny pozdě a už bylo bezpředmětné vzorky brát.“

Podle Matyáška řekou protekla nějaká těžká chemická látka, životem na to doplatila všechna stadia mřenek, mníků a hrouzků. „Nějaký louh nebo síran hlinitý,“ myslí si.

REKLAMA

úhyn ryb
foto: MO Hlinsko

„Je to pstruhový revír, ale naštěstí se jedná o část pod výpustí ČOV. Nalezli jsme tam asi deset potočáků, nějakého mníka, úhoře, nějakou štičku, okouna, tlouště, proudníka, plotice, perlíny,“ dodává Matyášek.

Kde jsou krásní potočáci?

Podle Matyáška se to na tomto úseku stává častěji. „Myslím, že to vypouštějí pravidelně, ale často si toho nikdo nevšimne, když má Chrudimka nízký průtok. Být to ale o kousek výš, to by byla katastrofa. Tam máme krásné potočáky, krásné pstruhové pásmo,“ říká.

pstruh potoční
Tihle krásní potočáci žijí naštěstí o kus výš proti proudu… Foto: MO Hlinsko

„Zrovna včera jsme ve městě výše proti proudu přelovovali jeden splav, povodí Labe tady odtěžuje část koryta. Na 200 metrech jsme odnosili na 60 potočáků, 10 mníků, dokonce i nějaké candáty, líny. Krásné ryby. Potočáci ve čtyřech věkových kategoriích. Já měl takovou radost… A za půl dne vám ji zkazí,“ říká Matyášek.

mník jednovousý
… stejně jako tito mníci. Foto: MO Hlinsko

„Je s podivem, že si tohle vůbec někdo dovolí,“ zlobí se Petr Matyášek. „My nikoho nedoženeme, ale budeme se snažit to aspoň trochu rozmáznout. Na Novinkách psali, že uhynulo pár desítek ryb, ale jenom my jsme sesbírali 60 kg ryb.“

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled