Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 15 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 15 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 16 hod

Vandélie – nebezpečný parazitický sumeček napadající člověka

strunc 17. října 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Jozef Májsky, foto: autor

Vandélie obecná (Vandellia cirrhosa), indiány označována jako „kandiru“, je drobný sumeček (délka 2,5 – 6 cm, šířka 3 – 5 mm) z čeledi kandirovití (Trichomycteridae), který obývá řeky v povodí Amazonky a Orinoka.

Kromě ní rod Vandellia zahrnuje ještě dalších pět druhů. Tento nenápadný žlutohnědý až průsvitný sumeček se čtyřmi vousky kolem úst si vytvořil zajímavou potravní specializaci. Parazituje totiž v žaberní dutině velkých druhů ryb, především svých soukmenovců – sumců, třeba anténovců pruhovaných (Pseudoplatystoma fasciatum) nebo anténovců červenoocasých (Phractocephalus hemiliopterus), kterým prý prokousne tepnu a pije krev vystřikovanou pod tlakem.

REKLAMA

Do „podnájmu“ je tento rybí upír lákán proudem vody vypuzovaným zpod skřelí. Vandélie je tedy naprogramována tak, aby pronikala proti proudu vody vytékající z těl živočichů, ale určitě zde hraje jistou roli i pachová stopa.

Noční můra

S tím souvisí omyly tohoto sumečka, který dokáže vniknout i do močové trubice lidí močících pod vodní hladinou. Za jistých okolností prý napadá i nemočící lidi, resp. může vniknout i do konečníku a také pochvy žen, zvlášť nebezpečné je u nich menstruační období.

REKLAMA

Šulinokaz cizopasný, jak tohoto parazita nazvali naši předkové, se v močové trubici obyčejně začne dusit, vzpříčí se pomocí ostnů umístěných v blízkosti skřelí, nebo může proniknout až do močového měchýře, kde rovněž uhyne.

Prudká bolest a zánět, nezřídka i otrava krve a smrt

Hlavně u mužů, kteří mají podstatně delší močovou trubici než ženy, se obyčejně nešťastník nevyhne chirurgickému zákroku, v těžkých pralesních podmínkách není vzácností ani amputace penisu.

V některých lokalitách s větším výskytem „kandiru“ si domorodci chránili genitálie pásem z palmového listí (např. kmen Bororó na Rio Xingú) nebo skořápkou kokosového ořechu či pevným podvázáním předkožky.

Dnes snad postačí i plavky s pevnou gumou a hlavně nesmíme zapomínat na to, že pod vodou v žádném případě nemočíme.

Za jistých okolností prý napadá i nemočící lidi, resp. může vniknout i do konečníku a také pochvy žen, zvlášť nebezpečné je u nich menstruační období

Při svých cestách do těchto končin jsem nezaznamenal zmíněná opatření, ve vodě se přitom koupali jak dospělí, tak i děti. Ale možná to byly bezpečné lokality. Rovněž nemám žádnou informaci o tom, že by tento rybí parazit napadl někoho z našich krajanů, kteří se v jihoamerických řekách nejednou koupou „na Adama“.

I přes všechna opatření se někdy indiáni nevyhnuli, resp. nevyhnou útoku „kandiru“. Určitě mohlo dojít i k úmrtí napadeného člověka, obyčejně ale vědomosti domorodých šamanů dokázaly nešťastníkovi pomoci.

Především tehdy, kdy již parazitický sumeček pronikl až do močového měchýře. Aby se z jeho kostřičky postupně nevyvinul močový kámen, udělají si domorodci odvar z plodů místní dřeviny, genipy americké (Genipa americana), který pijí několik dní.

Látky vylouhované z této rostliny prý úplně rozpustí kostru „kandiru“ ještě dříve, než se z ní vytvoří močový kámen. Jak zjistili pokusy „bílých šamanů“, obdobně by měly působit i vysoké denní dávky (2 – 5 g) vitaminu C. Zvýší se tím acidita moči a kostřička vandélie se v našich útrobách rozpustí.

Když se tedy někdy při našem koníčku popícháme o ostny nebo ploutve ryb – třeba candáta nebo okouna, vzpomeňme si na jihoamerického rybího upíra a bolest budeme snášet určitě mnohem lépe.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled