Rybáři společně s hasiči dokončili minulý čtvrtek výlov uhynulých ryb z řeky Dyje nad Jamborovým splavem u Podivína. ČTK to řekl předseda pobočného spolku MRS Podivín Petr Švec. Mohou si teď rybáři oddychnout? Není vyloučeno, že se podobné katastrofy budou opakovat.

text: Marek Kožušník

„Podle odborníků způsobuje podobné události více faktorů. Tím hlavním je přemíra živin ve vodních tocích, zejména fosforu. „Naším společným cílem by proto mělo být zkvalitňování čištění odpadních vod a zpřísnění limitů pro vypouštění odpadních látek do vodních toků,“ uvedl pro deník Právo Jiří Ryšánek, předseda MRS.

„V současné situaci na tocích a nádržích vzhledem k suchu, vysoké teplotě a zatížení vod živinami nelze další úhyny v souvislosti s kyslíkovými deficity vyloučit. S podobnými událostmi se nejspíš budeme v budoucnu setkávat ve větší míře,“ připustil Ryšánek.

První úhyn rybáři zaznamenali v úterý 19. července, druhý o pět dní později. Ryby zabil nedostatek kyslíku ve vodě způsobený vysokými teplotami a přemnoženými sinicemi. Do minulého úterý rybáři společně s hasiči vytáhli přes 40 tun uhynulých ryb. Skutečné číslo zřejmě už nepůjde určit, část ryb se vzhledem k počasí rozložila a zůstala v řece. Podle rybářů by mohlo jít ještě o další desítky tun ryb.

Kvůli úhynu podal jeden z rybářů trestní oznámení na Povodí Moravy. To však uvedlo, že na přehradě postupovalo v souladu s vedením Moravského rybářského svazu, což potvrdil ČTK tajemník MRS Václav Habán.

úhyn
foto: Petr Sokola

Samotný Moravský rybářský svaz si držel odstup od rázných vyjádření místních pobočných spolků na Dyji, které z úhynu vinily vodohospodáře. „Jednají za sebe a mají právo vyjádřit vlastní názor. Vedení Moravského rybářského svazu se snaží nasbírat maximum podkladů pro vyhodnocení situace tak, aby mohla být zavedena účinná opatření pro eliminaci podobných situací v budoucnosti. Aktuálně pracujeme s povodím na systému včasného varování na řece Dyji pod nádrží,“ dodal předseda MRS Jiří Ryšánek.

„My se svazem spolupracujeme, všechny manipulace a další věci na vodním díle s nimi byly konzultovány. Budeme vše dělat společně v rámci našich možností,“ dodal pro Právo mluvčí povodí Moravy Petr Chmelař.