Fotografie
Hunter dal lajk úlovku od Michal...
před 12 hod
Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
Kryštof dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
Ondřej dal lajk úlovku od Michal...
včera
Fotografie
sponer@apostolskacirkev.cz dal lajk úlovku od Jakub Anděl
včera

Vzpomínáme na staré časy: naviják Tokoz MK 100

strunc 23. prosince 2019 0 komentářů

Retro

Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová

Jeden z posledních navijáků vyrobený ve firmě Tokoz, která výrobu rybářských potřeb v 90. letech minulého století ukončila. Na svoji dobu byl MK 100 moderní a pokrokový, za což vděčil zejména licenci firmy RYOBI Ltd. Japan.

První série navijáků s označením MK 100 J byla dokonce montována z originálních japonských dílů. Naše součástky prý už tak kvalitní nebyly, ale přesto tento model odváděl rybářům skvělou službu, které odpovídala i vyšší cena (380 Kč).

REKLAMA

Na tehdejší poměry to byla slušná cenová rána. Naviják Reex stál například jen 65 Kčs. Navijáky MK 100 se vyráběly v různých barevných mutacích, nejčastěji v šedé, stříbrné a zlaté.

Návod k používání

Obsluha i údržba byla jednoduchá. Konstrukční řešení a technické parametry ho řadily do světové špičky. Konstrukční novinkou je použití vnější cívky, jejíž výměnu lze provést klasickým způsobem, tedy vyšroubováním matice brzdy a přemontováním náhradní cívky.

REKLAMA

Rovněž rychlé sklopení kličky umožňuje jednoduchou obsluhu. Nový druh ozubeného převodu s uložením šneku ve speciálním ložisku dával záruku lehkého chodu a dlouhodobé životnosti navijáku. Další předností je citlivá lamelová brzda s plynulým seřízením brzdícího účinku.

Pro velmi jemné brzdění doporučujeme vyjmout z cívky pojistku a podložku matky brzdy převrátit a znovu zajistit pojistku.

Ošetřování navijáku

Mechanicky namáhané součásti navijáku jsou promazány již při montáži, přesto doporučujeme občasné promazání základních dílů v průběhu sezony. Před promazáním je nutné odstranění starého oleje.

Obsah cívky: vlasec 0,30 mm – 180 m; vlasec 0,25 mm – 135 m; vlasec 0,40 mm – 100 m.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled