Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
předevčírem

Vzpomínáme na staré časy. Příběh kovové rybky z doby před druhou světovou válkou

strunc 12. června 2020 0 komentářů

Retro

Text: Zdeněk Hofman foto: Lenka Hofmanová

Při jedné výpravě v roce 1952 odhadl rybář špatně svůj hod a těžká kovová rybička dopadla až k protějšímu břehu menší říčky. V mělké vodě klesla nástraha ihned ke dnu a rybář pochopil, že je zle. Rychle navíjel, rybka se však zaklínila mezi kameny. Marné byly všechny pokusy o vyproštění, kovová rybka vězela v pasti pevně a nepomohlo ani cukání prutem.

Rybář zabrodil co nejdále do řeky a zkoušel štěstí změnou úhlu vlasce. Rybku však nezachránil a zajít si pro ni nemohl. Řeka byla v těchto místech hluboká a v blízkosti nebyl ani žádný most. Zoufalý rybář nakonec vsadil všechno na jednu kartu. Utáhl cívku navijáku a začal pomalu se sklopeným prutem couvat z vody, až se ozvala rána praskajícího vlasce, která pohřbila veškeré naděje a hlavně kovou rybku.

REKLAMA

Škoda, že neumí vyprávět a nikdy se nedozvíme, kolik dravých ryb dokázala kdysi ošálit

Rybář odešel smutně domů a rybka zůstala mezi kameny. Bylo mu líto ztráty, nástrahu vlastnil řadu let, dostal ji kdysi od svého otce a teď je pryč. Už to vypadalo, že bude v řece pohřbena navěky a tím skončí i její příběh. Za pár dní však přišel po druhém břehu mladý rybář. Ve vysokých holínkách každou chvíli zabrodil do vody a zkoušel štěstí s moderní rotační třpytkou.

REKLAMA

Najednou šlápl na něco podivného. Opatrně neznámý předmět nahmatal rukou. Byla to utržená kovová rybka. Chvíli si ji prohlížel a pak schoval do plechové krabičky k ostatním nástrahám.

Nástraha z Anglie

Mladý rybář už používal modernější třpytky a nalezená rybka zůstala v krabičce neuvěřitelných 55 let. Až nedávno vyplavala znovu na světlo a doputovala do našeho muzea.

Škoda, že neumí vyprávět a nikdy se nedozvíme, kolik dravých ryb dokázala kdysi ošálit. Podařilo se mi zjistit alespoň její původ. V katalogu pražského rybářského obchodu Hugo Burok z roku 1937 je vedena pod číslem 1049 – jako kovová rybka Tit-Bit.

Nástrahu vyráběla známá anglická firma Allcock v několika barevných provedeních a velikostech. Naše rybka měří 62 mm. Další zahraniční informace uvádějí, že rybka Tit-Bit se používala už v roce 1913. Jde tedy o velmi zajímavý kousek rybářské historie. Rybářem, který rybku v roce 1952 zachránil, je pan Jindra Papež z Českých Budějovic.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled