Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 23 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
včera
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Vzpomínáme na staré časy. „Zakázané“ čtyřdílné pruty Tokoz, které prý sloužily pytlákům

strunc 16. dubna 2020 1 komentářů

Retro

Text: Zdeněk Hofman, foto: autor

Skládací laminátové pruty jsou opředené legendou, která praví, že sloužily jako pruty pytlácké. Mnoho starších rybářů dodnes tvrdí, že tyto skládačky byly zakázané a nesměly se prodávat.

Pravda to však není. Prodávaly se pod obchodním názvem Cestovní pruty a k sehnání byly docela běžně, tedy s ohledem na mizerně zásobovaný socialistický trh. Možná, že právě nedostatek zboží na pultech stvořil mýtus o zakázaném pytláckém „nádobíčku“.

REKLAMA

Pruty byly z plného skelného laminátu, vzniklého spojením skelných vláken a umělé pryskyřice. Vyráběly se v různých typových řadách pro všechny rybolovné techniky, jako dětské, lehké, střední, těžké a mořské. Některé modely byly dokonce pětidílné. Zobrazené pruty mají lehkou a střední akci. Délka 190 cm.

Popis výrobku

Použitý materiál na prut a jeho části spolu s dobrou povrchovou úpravou zaručují odolnost proti vlhku a zabraňují korozi. Očka jsou buď s vodicí částí skleněnou, nebo kvalitně tepelně zpracovanou (kalenou) ocelovou.

REKLAMA

Očka, spojky a držáky navijáku jsou voleny na jednotlivých prutech s ohledem na účel použití prutu. Spojky jsou posuvně slícovány. Při skládání a rozebírání prutu nepoužívejte násilí, díly spojky pohybujte mírným pootáčením ve šroubovici.

Držáky navijáku jsou vždy uzpůsobeny pro uchycení všech tuzemských i většiny zahraničních navijáků. Pruty z plného laminátu není třeba nijak zvláště oživovat, pouze udržovat v čistotě a při častém používání cca 1x za dva roky celý prut přelakovat. Jinak je třeba neskladovat prut zbytečně delší dobu v silně agresivním prostředí. Při dodržení tohoto návodu vám budou pruty z plného laminátu všech typů dobře a dlouho sloužit.

Tolik dobový popis výrobku.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Tyhle pruty jsme zdědili od dedi na které vždy koukám a vždy je prostě proskoumavam a porovnavam jaký jsou rozdíly mezi tymahle nebo teď novejsina

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled