Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 24 hod
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Z deníku rybářovy manželky: Pět NEJ správného rybáře

Marek iRybářství 20. listopadu 2022 0 komentářů
rybář

foto: Marek Kožušník

Ostatní

Všechny profese mají svá NEJ… Také rybáři musí mít několik vlastností, které jsou pro ně nezbytné a důležité. Snažila jsem se vybrat ty opravdu nejdůležitější. Posuďte sami, zda tyto vlastnosti máte.

text: Hana Svatušková

1 – Trpělivost

Vlastnost pro rybáře zcela zásadní. Protože jen správný rybář dokáže sedět u vody několik hodin a koukat na hladinu. Ať je tma, nebo světlo, ať berou, nebo neberou. Spoustu lidí odradí právě to, že musí sedět třeba i celý den u vody a bez úlovku. Řada kamarádů by s námi šla na ryby, ale říkám jim, že pokud nejsou trpěliví, tak ať jdou raději do kina. Ano, pořádný kapr se musí doslova vysedět. Kdo není obrněn trpělivostí, ten ať k vodě raději ani nechodí.

REKLAMA

2 – Vědomosti

Bez nich se rybář také neobejde. Jednak by ani nedostal rybářský lístek, jednak by nic neulovil. Vědomosti se netýkají jen ryb samotných, ale i technických věcí, které se týkají rybolovu. Chování a zvyklostem ryb člověk musí porozumět. Teprve pak je rybě rovnocenným soupeřem. Také technika lovu má svá pravidla. Není umění chytnout rybu podlým, nečestným způsobem. Je třeba dát rybě šanci, aby se bránila, popřípadě vás přelstila a vyhrála. To je rybářské umění.

3 – Bystré oko a dobrý sluch

U vody se naučíte vnímat spoustu věcí, které v běžném životě normálně nevnímáte. Časem se oko rybáře stane bystřejší a dokáže rozpoznat, co se děje pod vodou. Najednou mu začíná lépe sloužit i sluch. Když se setmí, tak pozná šplouchání kapra, zalovení štiky či bolena. Každá ryba se projevuje jinak.

REKLAMA

4 – Kladný vztah k přírodě

Člověk, který nemá rád přírodu, se snad ani rybářem stát nemůže. Spousta kolegů chodí na ryby jen proto, aby byli blíž přírodě. Často ani ryby nejí a úlovky domů neberou. Kdo po sobě u vody neuklidí, ten taky není milovníkem přírody.  V dnešní době plné shonu se lidé nezamýšlejí nad tím, že nám příroda dává nejen spoustu plodin a surovin, ale že nám poskytuje i odpočinek a duševní pohodu. Rybáři by o tom mohli vyprávět.

5 – Kondice a postřeh

Kondice je u rybáře také velmi důležitá. Jen při pomyšlení, kolik toho musí rybář unést… Pokud jde jen tak protáhnout vodu, tak to ještě jde. Ale pokud se chystá k vodě na celý den, táhne s sebou spoustu věcí. A rybáři nesmí chybět ani postřeh… Při záběru stačí malá nepozornost a o rybu přijdete. Postřeh jde ruku v ruce s trpělivostí, jak už jsem psala na začátku.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled