Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Za krásou ryb s method mixem

Marek iRybářství 12. července 2022 0 komentářů
pva

foto: Pavel Vohralík

Praxe

Každá ryba je krásná, ale záleží i na revíru, kde je ulovená. Na její stavbě těla a zvláštnostech, jež nabízí sama příroda. Často tak vyhledávám právě takové vody, které nabízejí příležitost k atypickému úlovku, ač jsou úlovky třeba i velmi malé.

text: Pavel Vohralík

Na menších revírech se mnohdy nedá ulovit ani ryba nad deset kilo, ale přesto může úlovek přinést rybářskou radost a uspokojení. Několikrát se mi také stalo, že jsem byl na takovém revíru zcela sám a právě takové vody vyhledávám nejen ve svém okolí, ale i na vzdálených místech republiky.

REKLAMA

I lov na takových vodách může být zábavný, jelikož je na hony vzdálený od klasické kaprařiny. Nejsou zapotřebí dlouhé hodiny, stačí i krátké návštěvy a akční styl lovu.

Vlastně se na pár okamžiků může změnit i rybářův styl lovu. V zimě jsem běhal po náhonech jen s baťůžkem a „mačkou“ a k malým tůňkám jsem si přibral feeder a kbelíček. Jsem teď proto schopen vzít si i na vzdálenější místa celou kaprařinu na hrb a vyrazit.

REKLAMA

Jak člověk snižuje a snižuje počet věcí, které potřebuje, brzy zjistí, že to skutečně jde. Má to své výhody. Současný rybářský sortiment nabízí pro takový lov spousty vychytávek. Haldy krmení můžeme nechat doma, stačí nám v podstatě kyblík method mixu, PVA, partikl, tekutý dip Liquid Food, který nerozpouští PVA, a pytlík kuliček, jež ve vodě rychle reagují.

kapr
foto: Pavel Vohralík

Nabízí se tak několik variant lovu. S použitím plovoucího boilie a dnes moderních montáží chod-rig, multi-rig, d-rig a mnoha dalších. Vrhací krmící koule se dají namíchat z method mixové směsi a podle intenzity lze dokrmovat. Osobně nejraději zakrmuji před začátkem lovu tři koule na prut.

Mám takový zvyk, že si lopatkou vždy vyryji trochu materiálu z místa lovu a ten do směsi přimíchám. Montáž s „popinkou“ lze obohatit o suché PVA v punčoše; tato suchá směs se někdy může obohatit o kukuřici v nálevu nebo předvařenou konzervovanou kukuřici.

Ať děti opustí „jiný svět“

Pokud mám s sebou i method feederová krmítka, směs využiji i na jejich náplň a ještě přidám malé 4mm pelety Turbo a Easy Catch a míchám pouze s dipem Liquid Food. V takovém případě se přes den nebojím také kombinovat s boilie stejné řady Eeasy Catch Natural Concept. Jedná se o takovou voňavou rychlovku.

Rozdíl mezi ,,těžkou“ a ,,lehkou“ kaprařinou je jen v method krmítku a jeho náplni. Stejně na každý prut, pokud lovím na boilie, před lovem nakobruji kolem 30 kuliček a mohu očekávat úspěch. Směs je tak aktivní, že i při nečinnosti kaprů mohou přijít záběry od ostatních druhů ryb.

To je výhoda zejména v případě, že berete na lov na vzdálenější místa i své děti – náplň do feederových krmítek nebo trochu krmení ke splávku postačí.

method feeder
foto: Pavel Vohralík

Dnešní děti, zvyklé na vymoženosti moderní doby a neustálou přítomnost „jiného světa“, tak u vody zažijí i jiné věci. Příjemně mě pak překvapilo, jak rychle zapomenou na svůj tablet či mobil, když se něco děje. Ať už je to ohýnek, opékání buřtů, házení žabiček nebo sběr prázdných škeblí.

Jak na lákavou nabídku?

Pokud mám v plánu nahazovat dál nebo musím použít klasické olůvko a přesto kladu důraz na atraktivitu, k boilie mohu směs opět parádně vylepšit. Method mix Champion namíchám půl na půl se směsí obsahující konzervovanou kukuřici, pšenici, lněné semínko a konopí a do správné konzistence ochutím tekutým dipem Liquid food.

Směs poté natlačím do PVA punčochy. Pokud zrovna nepotřebujete šetřit místem v baťůžku, namíchejte půl method mixu, čtvrtinu partiklu a čtvrtinu směsi 4mm pelet s různou dobou rozpadu. Vytvoříte tím neskutečně lákavou nabídku.

Pokud navštěvuji místa, kde je intenzivní lov o víkendu a v týdnu pusto prázdno, pondělní ráno nekrmím vůbec. Mám jen jednu kuličku na háčku a v PVA punčošce tuto směs smíchanou s na osminky nakrájeným boilie stejné příchutě. Dějí se pak zázraky.

Jedno pondělí dopoledne se mi na prázdném břehu jinak hojně navštěvované pískovny podařilo ulovit devět kaprů za tři hodiny vycházky. A přitom jsem nepoužil nic jiného než tuto směs do PVA.

Tento způsob se dá při lovu na krátké vzdálenosti ještě „vymazlit“ tím, že se na PVA pásku umístí na půlky rozkrájené boilies. Montáž sice vypadá šíleně, někdy je i těžká, ale přesnost a prezentace na dně vítězí. Pokud při práci s PVA punčochou umisťujete montáž přímo na háček, je potřeba použít i PVA pásku proti přetržení.

krmení
foto: Pavel Vohralík

Pokud připravíte PVA velikosti mandarinky a chcete dohodit daleko, musíte použít pevnější šňůrku, alespoň 25 lb. Pokud preferujete jemný vázací materiál, je potřeba velikost PVA punčochy zmenšovat. Také někdy používám jen PVA se směsí jen v průměru koule 25 mm.

Mnoho revírů dnes bojuje se silným pokrytím vodních rostlin, to dává rybám zvláštní barevnost a my s kamarády to vyhledáváme. Právě i zde vám PVA se směsí pomůže zvýšit bezpečnost dopadu montáže bez zamotání háčku a vytvoří atraktivitu na dně v prostředí odumírajících zbytků vodních rostlin. Více záběrů znamená více možností při objevení pokladů našich revírů. Přeji vám všem příjemné chvíle strávené na vašich oblíbených revírech.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled