Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Za pašování úhořího monté 30 měsíců za mřížemi

strunc 15. listopadu 2019 0 komentářů

dovoz monte

Novinky

Text: David Štrunc, foto: autor, Pavel Vrána

„Tento případ byl v České republice vůbec prvním tohoto druhu,“ sdělila Právu žalobkyně Martina Smutná z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6.

Pokud by se pachatelům podařilo monté na černém trhu prodat, přišli by si na miliony korun. Jejich plány jim však zhatila Celní správa spolupracující s Inspekcí životního prostředí. Pětatřicetiletá majitelka kufrů plných úhořího monté byla zadržena na letišti Václava Havla. Druhého kurýra se stejnou zásilkou se podařilo zadržet ve Francii. Oba pachatelé pocházejí z Malajsie a byli součástí většího gangu, jejichž členové byli zadrženi také v Německu a Švýcarsku.

REKLAMA

Po více než půl roce si oba pašeráci vyslechli pravomocné rozsudek. Muž stráví 30 měsíců ve vězení a následně bude na deset let vyhoštěn. Žena pobude za mřížemi dva roky. Vyhoštěna z České republiky bude na sedm let. Oběma přitom hrozilo odnětí svobody až na osm let.

K celému incidentu došlo letos v lednu. Úhoří monté putovalo po zadržení na letišti do Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M. Ve zdejších laboratořích bylo dostatečné množství akvárií na jejich krátkodobé přechování.

REKLAMA

Hned poté se začalo řešit, co se s malými úhoři bude dít dál. Nakonec ho Ministerstvo životního prostředí věnovalo ČRS. Tím však problém neskončil. Vysadit malé úhoře do ledové řeky nebylo možné.

Bylo třeba najít podnik, kde by se dali úhoři odkrmit a udržet naživu až do jara. V České republice se podobné místo najít nepodařilo, a tak se malí úhoří vydali na další dalekou cestu až na Slovensko.

Nakonec se do českých vod podařilo nasadit 146 kg odkrmených úhořů. Konkrétně do Odry a do Opavy. Z těchto řek mají úhoři největší šanci dostat se do moře a založit tak nové potomstvo.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled