Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 45 min
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Zmizí ze břehů našich řek ledňáček? Přílepek k invazní novele má usnadnit boj s hrabošem, ohrozí ale vzácné živočichy

Marek iRybářství 23. února 2021 0 komentářů
české žáby

foto: pixabay.com

Ostatní

Nejen ledňáčci, ale i další zvířata by byla v ohrožení po schválení pozměňovacího návrhu Josefa Kotta (ANO), shodují se ochranáři. Zemědělci, vodohospodáři nebo lesníci by při své činnosti už nemuseli brát ohledy na silně ohrožené druhy živočichů. Ochránci varují, že některá zvířata by kvůli tomu mohla i úplně vyhynout.

text: Marek Kožušník

Poslanecká sněmovna PČR právě projednává novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má umožnit boj proti nejškodlivějším druhům invazních rostlin a živočichů. Současný zákon zaručuje, že silně a kriticky ohrožení živočichové jsou chráněni například před zásahem kvůli běžnému obhospodařování. Podle Kottova návrhu se už tato ochrana na silně ohrožené druhy vztahovat nebude. Poslanec Kott hodlá zatočit s přemnoženým hrabošem, zatočí ale spíše s živočichy, kteří z naší přírody rychle mizí.

REKLAMA

V nejhorším případě vyhynou…

V praxi by to znamenalo, že by zemědělci mohli po schválení úřady používat jed Stutox II proti hrabošům i na místech, kde silně ohrožená zvířata žijí. „Brzy bychom se mohli dočkat toho, že se silně ohrožené druhy v lepším případě přesunou do kategorie kriticky ohrožené, v tom horším vyhynou úplně,“ říká Karel Kříž, výkonný místopředseda Českého svazu ochránců přírody.

čáp černý
foto: pixabay.com

Zemědělci jsou pro

Pokud by zákon skutečně začal platit, znamenalo by to ohrožení desítek vzácných druhů – namátkou třeba sýčka, čápa černého, křepelky nebo téměř všech druhů žab. Zemědělský svaz se ovšem za návrh poslance Josefa Kotta postavil. Autorem návrhu je ostatně právě Zemědělský svaz, za který ho Josef Kott ve sněmovně předložil, uvedl předseda svazu Martin Pýcha.

REKLAMA

žába
foto: pixabay.com

Drahokam našich řek

Ledňáček říční, létající drahokam našich řek, stále patří mezi silně ohrožené, a tedy i přísně chráněné druhy. Na území České republiky totiž hnízdí pouze v počtu 300–700 párů. Více se o ledňáčkovi dočtete v březnovém čísle časopisu Rybářství, které se za pár dní objeví v trafikách. Nebo ve vašich schránkách, pokud jste našimi předplatiteli.

Březen Rybářství
foto: repro Rybářství
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled