Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 13 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Arogance moci, tendenční vyšetřování. Místní nejsou spokojení s vyšetřováním otravy Bečvy

Marek iRybářství 22. listopadu 2023 0 komentářů
Bečva

foto: Stanislav Pernický

Novinky +4 další fotky

V pátek 17. listopadu se na náměstí ve Valašském Meziříčí sešlo zhruba 120 lidí, aby podpořili spravedlivé vyšetření ekologické havárie, ke které došlo na řece Bečvě před třemi lety.

text: Marek Kožušník

Demonstrace se zúčastnil i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který ujistil veřejnost, že udělá vše pro to, aby se podobná událost neopakovala a aby bylo případné odhalení viníků v budoucnu jednodušší. Řekl také, že ministerstvo prověří postup úředníků z doby, kdy se úhyn vyšetřoval.

REKLAMA

„Manifestace, jako byla ta páteční, mají nesporně smysl. Občané dávají zřetelně najevo, co si o dané kauze myslí, nechtějí se smířit s tím, že to někdo ‚odflákne‘. Pokud by takové akce nebyly, je otrava Bečvy zcela nepochybně zametena pod koberec a nikdo se o další vyšetřování a přijetí opatření nebude starat nebo zajímat,“ uvedl pro iRybářství Stanislav Pernický, předseda MO ČRS Hustopeče a hlavní tvář boje za spravedlivé vyšetření kauzy otravy Bečvy.

„Celý příběh provází neprofesionální a nedůvěryhodný postup úřadů, zejména České inspekce životního prostředí, zvláštní chování Policie ČR, úlety soudního znalce Jiřího Klicpery, mlžení ze strany bývalého ministra životního prostředí Brabce. Zaznamenali jsme urputnou snahu zamést kauzu pod koberec a ignorovat jasné a zadokumentované skutečnosti. Kauza je jasným příkladem arogance moci a politiků,“ uvedl na demonstraci pro Novinky.cz organizátor Jan Husák.

REKLAMA

bečva
foto: Stanislav Pernický

Podle Husáka vzbuzuje zatím nepravomocné rozhodnutí vsetínského soudu ze začátku října velké otazníky.

„Netroufám si říct, že soud rozhodl špatně, ale je jasné, že rozhodl na základě špatných podkladů. Inspektoři životního prostředí a kriminalisté šetřili pouze jednu firmu, přestože nad prvním zaznamenaným úhynem ryb je výustí více,“ řekl Husák.

Bečva
foto: Stanislav Pernický

Rozsudek je podle něj založen na znaleckých posudcích, které odporují základním přírodním nebo fyzikálním zákonům. 

„Za mě bylo celé vyšetřování od první chvíle vedeno tendenčně. Postup státních orgánů byl nesystematický, chaotický, nikdo nevěděl, co má dělat, jak se mají odebírat vzorky, jak postupovat,“ dodal pro iRybářství Stanislav Pernický.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled