Fotografie
Jaroslav okomentoval Steak z tuňáka...
před 26 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika (candát) ...
před 35 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapří steak...
před 39 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 42 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 51 min

Bellyboat pro vozíčkáře: Jak splnit sen těm, co měli v životě smůlu

Marek iRybářství 21. června 2021 0 komentářů

foto: Julius Nass

Novinky

Plán, jak otevřít cestu k rybařině i těm, kdo jsou na invalidním vozíku, vymyslel Julius Nass jednoho krásného dne na Orlické přehradě.

text: Marek Kožušník

Julius Nass poprvé sedl do bellyboatu před třemi lety, dnes považuje tento způsob rybolovu za jeden z nejkrásnějších a nejzábavnějších. „Bellyboat je tak trochu má posedlost, baví mě si jej neustále vylepšovat, abych se na vodě mohl celou dobu věnovat jen a pouze rybolovu,“ říká pro iRybářství Julius Nass.

REKLAMA

Mami, ten pán je invalida?

Toho dne chytal v bellyboatu na Orlické přehradě, když kolem něj plula na plachetnici rodina s malou holčičkou. „Podívala se na mě a potichu se zeptala maminky: ‚Mami, ten pán je invalida?‘“ popisuje Julius Nass. Bellyboat jí prostě připomněl invalidní vozík na vodě. V tu chvíli dostal Julius Nass nápad.

rybář na vozíku
Martin se už nemůže dočkat, až speciálně upravený bellyboat vyzkouší. Foto: Julius Nass

„Zrodil se plán, že postavím bellyboat pro rybáře, který je od pasu dolu ochrnutý. Otevřu cestu těm, kteří měli v životě smůlu a skončili na invalidním vozíku. Začal jsem sám na sobě na tomto plavidle testovat různé situace, možnosti a potřeby takového rybáře. Po pár měsících jsem si byl stoprocentně jistý, že to půjde,“ popisuje Julius Nass.

REKLAMA

Martin si bellyboat zaslouží

V listopadu loňského roku se svým nápadem seznámil na facebooku přátele a širší veřejnost. I přes obtíže spojené s koronavirem byl ohlas lidí ohromný. „Hned druhý den mě oslovila firma, která věnovala bellyboat Zeck. Vznikl Projekt BELLY BOAT versus HANDICAP.

Julius Nass ještě ani nestačil začít hledat vhodného adepta a už mu přišla sms zpráva od člověka, který měl zájem být prvním vozíčkářem, který by si mohl zarybařit z bellyboatu. „Vyslechl jsem si Martinův smutný životní příběh a ujistil se, že je to přesně ten člověk, který si zaslouží splnit sen – nejen kvůli nepřízni osudu, ale hlavně vzhledem k životu, jaký vedl před úrazem,“ vypráví Julius Nass.  

Martin Wapit Lukáš vyrazil v březnu 2019 na svůj oblíbený motokrosový okruh. Jeden nepodařený skok jeho život obrátil vzhůru nohama. Po pádu byl převezen do nemocnice s přeraženou páteří a dalšími vážnými zraněními. Dlouhé měsíce bojoval s nepřízní osudu. Nakonec vše překonal a láska k rybařině ještě více zesílila.

Když přátelé dávají ruce pryč

Přes některé obtíže, které asi provázejí každý podobný počin, přes negativní komentáře, které projekt dokonce na chvíli pozastavily, se dostal Julius Nass do situace, která ho přinutila znovu se nad některými věcmi zamyslet.

bellyboat na vodě
foto: Julius Nass

„Bylo to nepříjemné období, kdy projektu přestali věřit i někteří mí přátelé. Během Vánoc jsem měl projektu stále plnou hlavu a rozhodl se za Martinem hned po svátcích vyrazit. Vezmu svůj bellyboat a vyzkouším na místě, co vše je možné a nemožné,“ vypráví Julius Nass.

V sobotu 16. ledna 2021 byl zveřejněna sbírka na Martinův transparentní účet. Přesně za deset dní se vybralo dostatek peněz na splnění velkého snu – postavit Martinovi bellyboat na míru.

Na transparentním účtu se nakonec sešlo 69 850 Kč, přispělo 75 dárců. Do projektu se zapojilo i několik firem, které věnovaly část potřebného vybavení.

Vidět tu jiskru radosti v očích…

„Dne 23. května jsem měl tu čest oficiálně předat na Jezeře za Valem plně upravený bellyboat Zeck pro handicapovaného rybáře, pro našeho Martina,“ dodává Julius Nass. Slavnostního předání se zúčastnila zhruba padesátka lidí včetně čtyř vozíčkářů.

„Ti všichni mohli být svědky okamžiku, kdy byl poprvé v historii na vodě bellyboat s rybářem, který je odkázaný na invalidní vozík,“ popisuje Julius Nass.

bellyboat pro vozíčkáře
Slavnostního předání se zúčastnila zhruba padesátka lidí včetně čtyř vozíčkářů. Foto: Julius Nass

Martin nechal upravený bellyboat vyzkoušet i svým kamarádům se stejným postižením. „Byla to ohromná radost, vidět, jak rychle se naučili loď ovládat, vidět tu jiskru radosti v očích,“ pokračuje Julius Nass. „Za 193 dní, co projekt trval, se změnila spousta věcí, ale nejvíc si vážím toho, že se Martin stal mým přítelem. Doufám, že projekt BELLY BOAT versus HANDICAP pomůže i dalším rybářům,“ uzavírá Julius Nass.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled